Archive for Temmuz 2012

Pire İlaçlama

pire

Pire ilaçlama

Pire Siphonaptera takımından kan emici kanatsız bir tür parazittir. en tehlikeli tür olan

Xenopsylla cheopis insanlara vebayı bulaştıran pire türüdür.

Xenopsylla cheopis Oryantal Sıçan piresi ya da Veba Piresi

Oryantal sıçan piresi de denir. Latince adı  Xenopsylla cheopis’dir.    Sıçan piresi yani oryantal sıçan piresi kemirgenler üzerinde yaşar konak olarak kullandığı kemirgenlerin kanını emdikten sonra insanların yaşam alanlarına girerse kemirgenlerden aldığı veba mikrobunu insanlara bulaştırabilir.

Oryantal sıçan pireleri kedi piresi ve köpek piresi olarak farklı türlere de sahiptir.

pire

pire

Yaklaşık 2.5 mm büyüklüğündeki pireler çok yükseklere zıplayabilirler. Konak olarak insanı kullandıklarında baş kasık ve kıllı bölgelere yerleşirler

Hepimiz çoğu zaman evimizde çeşitli evcil hayvanlar beslemek istemişsizdir. Bunun sonucu olarak kedi, köpek gibi ev içinde oldukça hareketli olan evcil hayvanları beslemeye başlarız. Fakat evcil hayvanlar dışarıya çıkmak zorundadırlar, doğaları gereği bunu yapmanız gerekmektedir. Uzun süre yada belirli bir süre temizlenmemiş bir kedi yada köpeğin çeşitli yerlerinde kaşınmalar meydana gelir.

Kedi ve köpeklerde bu şekilde kaşınmalar daha çok pire denen, küçük bir böcek türünün habercisi olabilmektedir. Pireler oldukça can sıkıcı ve kaşıntı vericidirler. İnsanları oldukça rahatsız eden bu küçük böceklerin üstesinden gelmek aslında pekte kolay değildir.

İnsanlar her ne kadar bireysel olarak pireler için çeşitli temizlikler yapıp, ilaçlar kullansa da bir nevi bunlar işe yaramamaktadır. Hayvanların özellikle ev içinde dolaşması ve evin her alanında gezmesi, pireleri evin içinde daha çok savurmasına; evin önü alınması oldukça zor olan bir çeşit pire yuvasına döndürebilir.

Pirelerin Özellikleri

Kanatsız, kan emerek yaşamını sürdüren 1600’den fazla türü olan bir asalak türüdür. hayvanlardan insanlara geçerler ve bu konak değişimi esnasında çok tehlikeli hastalıkları insanlara bulaştırırlar. Veba mikrobunun en önemli nedeni pirelerin yaydığı virüslerdir

Pirelerle baş edebilmek adına öncelikle pire oluşumuna zemin hazırlayan etkenleri,  ortadan kaldırmak gerekir. Bu aşamada yapılması gerekenlerin başında her ne kadar titiz bir temizlik gerekiyorsa bile; ilaçlama yapmakta bir o kadar önem teşkil etmektedir.

Bu aşamada bireysel ilaçlamalar oldukça kısıtlı ve pireler için fayda etmeyen bir eylem olacaktır. Özellikle pireler bir şekilde evinizin çeşitli köşelerinde görülebiliyorsa bunlarla başlı başına bir mücadele etmeniz gerekmektedir. Bu da günlük yaşantınızdaki çeşitli aktivitelerin aksamanıza ve hayatına negatif etki eder. pire ısırığı konusunda bilgi almak için sitemizde arama yapabilirsiniz.

Bu aşamada işi profesyonel ilaçlama ve temizlik firmalarına bırakmalıyız. Özel ilaçları ve her türlü araç, gereçleri bünyesinde bulunduran bu firmalar pireleri ortadan kaldıracak ve rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır. Bulundurdukları özel techizatlar sayesinde mekandaki pire sorunu minimuma inecek ve ortadan kalkacaktır. pire ilaçlama hakkında ücrestiz bilgi almak için bize danışınız.

Pire resimleri

Tatarcık Sineği İlaçlama

tatarcık-resmi1

Tatarcık Sineği

Tatarcık sineğinin İnsan Sağlığına Zararları

Tatarcık adı pek bilinmeyen ancak sivrisinekten daha çok can yakan ve çok daha tehlikeli bir böcek türüdür. Tatarcık sineği ülkemizde de çok sık bulunmaktadır. Tatarcık sineğinin insanlara en büyük zararı Şark Çıbanı’na neden olmasıdır. Tatarcık sineğinin ısırdığı daha doğrusu kanı emdiği yerde bıraktığı virüsler Şark çıbanı oluşumuna zemin hazırlar. diğer adı yakan sinektir ya da halk arasında yakağan diye tabir edilir. yakan sinekler soktuklarında çok kaşındırırlar Daha fazla

böcek ilaçlama