Archive for Nisan 2014

Fare İlaçlama

Fare İlaçlama

Fare kemiriciler grubunun alt takımı olan Myomorpha sınıfına mensup bir çok memelinin ortak adıdır. en çok bilinen mus musculus latince adıyla bilinen ev faresidir.

Fareler yüzyıllardır, insanlarla iç içe yaşamakta ve insanların, özellikle de kadınların kâbusu olmaya devam etmektedirler. Farelerin birçok türü olmasına rağmen genel olarak hepsinin yapısı aynıdır.

fare_ilaclama

fare_ilaclama

Farelerin Yaşam Alanları

             Fareler genel olarak tarlalar, sulak alanlar, lağımlar ve evlerde yaşarlar. Evde yaşayan farelere ev faresi (Mus musculus)  denir. Gelişen teknoloji, insanların daha kaliteli yaşamları ve daha kaliteli yiyecekler istemeleri sonucu doğurmuştur. Bu isteklere dayalı olarak yiyeceklerin israfı da artmıştır. Birbirini takip eden zincirin halkaları gibi artan bu gelişmeler, fare nüfusunun da artmasına sebep olmuştur. Fareler zeki hayvanlardır ve bilinenin aksine sadece yiyecekleri yemezler,  Bebeklerin yumuşak dokularını kemirdikleri de maalesef bilinen bir gerçektir.

Farelerin Özellikleri

Fareler dayanıklı hayvanlardır. çok hızlı hareket edebilirler. Yeryüzündeki tüm karalarda fare türleri görülür. Farelerin çenelerinde keseler bulunur her iki yanda bulunan bu keselerde yiyecek biriktirirler. Bu keseleri temizlemek istediklerinde onu ters çevirebilirler.  Fare organizması ile insan organizması birbirine çok benzer bu bakımda sıklıkla kobay olarak kullanılır. Dişleri ve tırnakları yıprandığında alttan yenisi gelir. çok güçlü dişlere ve ön ayaklara sahiptirler.

Farelerin zararları

 • Besinlerimize ortak olur
 • Veba tifüs  vb çok tehlikeli hastalıkları evimize taşırlar.
 • eşyalara ve kemirilebilen her şeye zarar verirler
 • İnsanlarda tiksintiye yol açarlar
 • Evde fare olması insanları huzursuz eder

Evde fare olduğu nasıl anlaşılır

Evde fare olup olmadığın anlamak aslında küçük bir dikkatle ve ayrıntıları gözlemekle anlaşılabilir. Evin kuytu köşelerinde yenebilecek şeylerin ucundan kenarından kemirilmesi, yine duvar diplerinde, koltuk altlarında, özellikle dolap diplerinde bulunan ve pirinç tanelerine benzeyen siyah renkli fare pislikleri, evde fare bulunduğunu gösterir.

Fare Türleri

Fareler dışında sıçan diye tabir ettğimiz ya da bazı yörelerde keme adı verilen daha iri fare türleri de bulunmaktadır. Sıçanlar farelerden daha zararlıdır. Sıçan ilaçlama yapılmadan kontrol edilemez

 •  Ak ayaklı farecik
 • Avurdu keseli fare
 • Bandikut faresi
 • Çekirge faresi
 • Çeltik faresi
 • Dikenli fare
 • Fırça kuyruklu fare
 • Hasat faresi
 • Huş faresi
 • Kanguru faresi
 • Orman faresi
 • Pamuk faresi
 • Sıçrayan fare

Fare İlaçlama

Farelerle mücadele bugün ayrı meslek dalı haline gelmiştir. Fare İlaçlama üzerine işyerleri kurulmuş ve bu iş yerlerinin böcek, haşere ve fare konuları üzerinde yoğunlaşmaları sonucu, fare ilaçlama, diğer haşere ilaçlama yöntemleri gibi kendine has yöntemlerin gelişmesine sebep olmuştur. Bugün haşere ve böcek ilaçlama konusu özel uzmanlık istediği için konusunda uzman olmayan kişilere yaptırılmamalıdır.

            Eğer evinizde fare olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka konusunda uzman bir fare ilaçlama şirketi ile temasa geçmenizi öneririm. Bu fare ilaçlama şirketinin, mutlaka konusunda uzman haşere ve fare ilaçlama şirketi olması, hem zamanınızın, hem paranızın boşa gitmesini önleyecek ve sizin farelerden kurtulmanızı çok daha çabuk sağlayacaktır. Fare ilaçlama hakkında bilgi almakisterseniz iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta kurdu, bir diğer adı ile ağaç kurdu bir çok ev sahibinin azılı düşmanıdır.

Tahta Kurdu Özellikleri
Tahta kurdu evlerde mobilyalara, tahta ve ağaçtan yapılmış eşyalara, parkelere zarar veren minik bir canlıdır. Bir solucan gibi bulunduğu yerde tünel açarak ilerler. Mobilyalara çok büyük zararlar verir. Hatta tahta kurdunun gece mesaisi oldukça uzun ise mobilya kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca tahta kurdu kanatlı bir böcek türüdür. 6 adet bacakları vardır. Baş bölgelerinden ise iki adet kısa kıskaç bulunmaktadır. Kıskaçları ile bahsettiğimiz zararları gerçekleştirirler. Boyları 2 ila 4 santimetre arasında değişmektedir. Vücut renkleri koyu kahverengidir ve tahta, ağaç gibi yerlerde boylarının etkisiyle kolay kolay fark edilemezler. Bıraktıkları toz ve delikler sayesinde tahta kurdu saldırısına uğradığınızı anlayabilirsiniz.

tahtakurdu

tahtakurdu

Tahtakurdu Hayatı
Tahta kurdu erginleri genellikle sıcak iklimler içerisinde ortaya çıkar. Bu sıcak iklimler yaz ve ilkbahardır. Dişi ve erkek çiftleştikten sonra dişiler oydukları tahta oyuklararına yumurtalarını bırakırlar. Çoğunlukla ağaçlara yaptığı oyuklara koyarlar. Yumurtadan çıkan larvalar ise bulunduğu oyukta yaklaşık 4 haftalık bir zaman geçirirler ve gelişimini burada sağlarlar. Fakat yavru bir tahta kurdunun bir ağaç kemirmesi zordur. Bunu kolaylaştırmak için dişilerin bıraktığı yumurtalarda bir sıvı vardır ve bu sıvı ağaçta çürümeye neden olur. Çürümenin katkısıyla yavru tahta kurdu daha kolay beslenir.

Tahtakurdunun Zararları

Tahta ve ağaçtan yapılan birçok malzeme, eşya kullanmaktayız. Tahta kurdunun zararı işte bu eşyalaradır. Uzun bir çalışma sonrası, masanızı kullanılamayacak bir hale getirebilir. Boyları sizi aldatmasın, çok hızlıdırlar. Tahtanın yanı sıra kumaşlara da zarar verir. Bir ev içinde masalarınıza, mobilyalarınıza, mutfak ve elbise dolaplarınıza zarar verebilir. Ayrıca kütüphanelerin de azılı düşmanıdır. Bir diğer adının kitap biti olmasının bu yüzdendir. tahtakurdu ilaçlama böcek ilaçlama faaliyetli arasında en yoğun yapılanlardan biridir.

Alman Hamamböceği İlaçlama

Alman Hamamböceği İlaçlama

Hamamböcekleri arasında sık rastlanan böceklerden biridir.

Özellikleri

Alman hamam böcekleri az rastlanan, çirkin bir canlıdır. Boyları 1,5 santimden daha uzun olabilir. Alman hamam böceğinin renkleri çoğunlukla sarı ve açık kahverengidir. Sırtında iki adet çizgi vardır. Kuru ve sıcak yerleri çok sever. Geceleri daha çok severler. Beslenmeleri çok pistir ve her türlü şeyi yerler. Diğer hamam böceklerine karşın oldukça güçlü ve ilaçlara karşı dirençlidirler. Çok hızlı hareket edebilirler ve kolayca fark edilmezler. 6 adet bacakları ve iki adet de antenleri bulunmaktadır. Bu bacaklar oldukça kuvvetlidir.

Hayatı, Yaşamı, Üremesi

alman-hamam-bocegi-ilaclama

alman-hamam-bocegi-ilaclama

Alman hamam böcekleri karanlığı daha sevdikleri için daha çok gece saatlerinde aktif olurlar. Bununla birlikte sabahları daha çok yuvalarında saklanırlar. Ayrıca sıcak ve kuru yerleri sevmesinden dolayı bir diğer adı da kalorifer böceğidir. Kolay kolay yorulmazlar ve büyük bir hızla kilometreler kat edebilirler. Daha çok zemin katlarda bulunurlar fakat bir binanın zemin katından en üst katına çıkabilirler. Çok ama çok hızlı ürerler ve bir yıl içinde iki hamam böceği yüz otuz bin yavru yapabilir. Kolay yorulmamalarına rağmen oldukça hantaldırlar.

Zararları

Alman hamam böceğinin zararları çoktur. Genellikle çok pis ortamlardan beslendiği ve yerlerden eşyalarımıza bulaştığı için bir çok mikrobu taşırlar. Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım gibi hastalıkları bulaştırabilir. 

böcek ilaçlama