Archive for Akrep ilaçlama

Akrep İlaçlama

AKREPLER

            Akrepler örümcekgiller ailesi ile yakın akrabalığı bulunan bir canlıdır. Genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yaşarlar. Bu nedenle tropikal ve tropik altı iklimler yaşam alanlarını oluşturur. Fakat karlı bölgeler hariç hemen her yerde yaşayabilirler. Akreplerin vücutları sert kitin adı akrep-ilaclamaverilen bir tabaka ile kaplıdır. Kuyrukları kıvrık ve yukarı doğru kalkıktır. Kuyruklarının ucunda bulunan iğne ile kurbanlarının vücutlarına zehir zerk ederek, avlarını felç eder veya öldürürler. Yaklaşık dünya üzerinde 1.800’ e yakın türü bulunur. Bu türlerin alt türleri ile toplam 23’ü ülkemizde yaşar. Akrepler suni ortamlarda 8 yıla kadar yaşabilirler ama doğal ortamlarda ömürleri daha kısadır.

Yaşam Alanları ve Bulunabilecekleri Yerler Daha fazla

Proser İlaçlama Akrep İlaçlama

Proser İlaçlama

Akrep İlaçlama

Akrep zehirli bir eklembacaklı canlısıdır.

Akreplerin Özellikleri

Akrep

Akrep

Akreplerin boyu türüne göre değişmektedir. Genellikle 5 ila 8 santim arasında değişmektedir. Daha da uzununa rastlanabilir. Sarı, mavi, koyu yeşil, kahverengi ve siyah gibi bir çok renkte akrep bulunmaktadır. Beslenmelerini böcekler ile yaparlar. On kolları uzundur ve kıskaç olarak kullanılır. Arkada uzun, zehirli bir kuyruğu vardır. 6 adet de normal bacağı bulunmaktadır.

Akreplerin Hayatı, Yaşamı, Üremesi Daha fazla

Artvin Akrebi (Calchas Nordmanni)

artvin akrebi

Artvin Akrebi (CalchasNordmanni)

Yaşam Bölgeleri: Adından da anlaşıldığı üzere Artvin Akrepleri Türkiye’ye özgü bir türdür. Doğu Anadolu ve Güney Anadolu’nun bir bölümünde bu akrep türünü görmek mümkündür. Başka Artvin olmak üzere Malatya, Diyarbakır, Gaziantep, Erzurum illerinde yaygınlık göstermiştir. Ülkemizdeki illerimiz dışında Ege adalarında da varlıkları gözlenmiştir.

Biyolojik Yapıları: Artvin Akreplerinin vücut kısımları kızıl, kahverengi ve koyu kahverengi renklerinde olmaktadır. Orta boy akrep türlerinden olup 45 ile 55 mm boylarındandır. İğne kısımları kısa ve kıvraktır.

Yaşam Alanları: Artvin Akrepleri geniş arazilerde kaya ve taş altlarında, evlerde veharabelerde yoğunlukla görülmüştür. Bunun dışında çatı aralarında, Bahçelerde ağaç ve bitki diplerinde bulunmaktadırlar.

Beslenme Şekilleri: Beslenme Şekilleri diğer akrep türleriyle benzerlik gösterirler. Haşere türleriyle beslenirler.

Artvin Akrebinin Sağlık Açısından Zararları: Fazlalıkla görülmediklerinden dolayı Tıbbi açıdan önemleri bilinmemektedir. Zehirlerin zehirli olmadıkları bilinmektedir. Hastanelerde Artvin akrebinden dolayı bir vaka kaydı yoktur.

böcek ilaçlama