Akrep İlaçlama

AKREPLER

            Akrepler örümcekgiller ailesi ile yakın akrabalığı bulunan bir canlıdır. Genellikle sıcak ve nemli bölgelerde yaşarlar. Bu nedenle tropikal ve tropik altı iklimler yaşam alanlarını oluşturur. Fakat karlı bölgeler hariç hemen her yerde yaşayabilirler. Akreplerin vücutları sert kitin adı akrep-ilaclamaverilen bir tabaka ile kaplıdır. Kuyrukları kıvrık ve yukarı doğru kalkıktır. Kuyruklarının ucunda bulunan iğne ile kurbanlarının vücutlarına zehir zerk ederek, avlarını felç eder veya öldürürler. Yaklaşık dünya üzerinde 1.800’ e yakın türü bulunur. Bu türlerin alt türleri ile toplam 23’ü ülkemizde yaşar. Akrepler suni ortamlarda 8 yıla kadar yaşabilirler ama doğal ortamlarda ömürleri daha kısadır.

Yaşam Alanları ve Bulunabilecekleri Yerler

            Karlı bölgelerin haricinde ormanlarda, çöl ve taşlık alanlarda yaşarlar. Soğukkanlı oldukları için genellikle sıcak yerleri tercih ederler. Akreplerin yaşayabilmeleri için nem çok önemlidir. Bu nedenle yaşamak ılık ve ıslak bölgelerde bulunma ihtimalleri daha yüksektir. Bu nedenle bahçeli evlerde yaşayanların akrep ile mücadele ve akrep ilaçlama yapabilmeleri için bahçelerinde bulunan taşlık, nemli alanları sıklıkla kontrol etmeleri şiddetle tavsiye edilmektedir. Bahçenizde veya yakın çevrenizde akrep bulunduğundan şüpheleniyorsanız kesinlikle akrep ilaçlama firmaları ile işbirliği yapmanız yerinde bir davranış olacaktır. Çünkü akrepler zehirli canlılardır ve kendilerini tehlikede hissettikleri anda saldırarak rakiplerini sokarak zehirlerler. Akrepler kaygan yüzeye sahip yerlere tırmanamazlar. Akrepler geceleri yaşar ve avlanırlar.

Yaşadıkları Yerlere Göre Sınıflandırılması

Ağaç Akrepleri: Ağaç yarıkları ve ağaç kabukları arasında yaşamlarını sürdürürler. Bahçenizde ağacınız varsa akrep ile mücadele yapmanız hayati önem taşımaktadır. Çünkü ağaçlarınızın bakımını yapmak ve kabuklarını ayıklamak istediğinizde ummadığınız bir anda akrep saldırısı ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle akrep ilaçlama firmaları ile işbirliği yaparak akrep ilaçlama ve akrep ile mücadele yapmalısınız. 

 

Taşaltı Akrepleri: Yaşam alanları taş ve kayalıkların altıdır. Taşları yerinde oynatmadan önce, taşların altını ve kayalıkları altını dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz sizi olası bir akrep sokmasından koruyacaktır.

Kumcul Akrepler : Sıcak, nemli ve kumlu ortamlarda yaşarlar. Çöller, deniz kenarlarında, denize uzak bölümlerde yaşarlar.

Kazıcı Akrepler:  Toprak altında ve yeraltına doğru tüneller kazarak yaşarlar.

Ülkemizde En Sık Görülen Türleri

 

Ülkemizde 13 tür ve bu türlere ait toplamda 23 alt tür akrep yaşar. Bu akreplerin en önemli ve sık görülen üç tanesi;

Mesobuthus Gibbosus: Ege bölgesi ve İç Anadolu’ da sıklıkla görülür. Çok etkili bir zehri vardır. Küçük böcek ve canlıları öldürebilecek kadar kuvvetli bir zehre sahiptir. Özellikle bu bölgelerde yaşayanların bu akrebe karşı dikkatli olmaları ve gerek akrep ile mücadele konusunda, gerekse akrep ilaçlaması konusunda hassas davranmaları olası bir akrep sokmasına karşı koruyacaktır. Genellikle sarıya yakın kahve renkli ve yaklaşık olarak 6 – 7 cm. büyüklüğündedir.

Leiurus Abdullahbayrami: Türkiye’ nin hemen her bölgesinde sıklıkla görülebilir. Zehri kara akrepten iki kat daha etkili ve öldürücüdür. Kırsal alanlarda yaşayanlar için ölümcül sonuçlar doğurabilecek ısırıklara yol açabilirler. Bu tür için akrep ile mücadele çok önemlidir.  

Kara Akrep: Genellikle Güneydoğu Anadolu yöresinde, Ş. Urfa, Adana, Mersin, Elazığ, Batman ve Diyarbakır’ da görülür. 9 – 10 cm.lik bir büyüklüğe sahiptir. Ülkemizde yaşayan en tehlikeli akrep türleri arasında başı çeker.

Akrep Sokması ve Belirtileri

 Akrep sokmasının ilk belirtisi, sokulan yerde yanma, sancılı ağrı, şişliktir. Bu belirtileri, hipertansiyon, taşikardi, hipotansiyon, soğuk soğuk terleme, kas gücünde azalma, görme yeteneğinin zayıflaması ve çift görme, akciğerlerde ödem toplanması, bazen aşırı vücutta aşırı hassasiyet, terleme ve tükürük salgısında artış, kaslarda seğirme, kas felci ve son olarak da felç geçirme ve koma riskidir.  Tüm bu belirtilerin önüne geçebilmenin ilk şartı akrep ile mücadele ve akrep ilaçlama yapmaktır.

Evreleri

  1. Evre: Akrebin soktuğu bölgede sancılı ağrı ve vurunca ağrı ve sancının artması.
  1. Evre: Akrep sokmasının bulunduğu bölgede karıncalanma, yanma, sancı, şişme gibi belirtilerin şiddetlenerek artması ve bu belirtilerin vücudun farklı yerlerinde de meydana gelmesi.
  1. Evre: Kaslarda ani çekilme, gerilme ve kasılma, huzursuzluk hissetme,seğirme şeklinde kas hareketleri, bulanık görme ve görmenin azalması, yutkunmada güçlük, üst solunum yetmezliği
  1. Evre: Son evredir ve ilk üç evrenin hep birlikte çok şiddetli bir şekilde görülmesidir.

Akrep Sokmasının Tedavisi

  • Akrep sokmasından şüpheleniliyor veya sokma kesinse, gerekiyorsa mutlaka acil yaşam ve ileri yaşam desteği sağlanmalıdır.
  • Yaşlılar (65 yaş üstü) ve küçük çocuklar mutlaka yatırılarak tedavi edilmelidir.
  • Konvülsiyon (kas kasılma ve seğirmesi) görülüyorsa damardan diazepem yapılmalıdır (Mutlaka sağlık personeli tarafından)
  • Hipertansiyon görülmesi durumunda gerekli ilaç uygulamaları sağlık personeli tarafından uygulanmalıdır.
  • Şiddetli ağrılarda ağrı kesici uygulanmalıdır.

Akrep ile Mücadele

            Özellikle kırsal alanda yaşayanların, bahçeli evlerde oturan ve çalışanların özellikle dikkat etmeleri gereken konu, nemli, ılık ve ıslak bölgelerden, taş altları ve kayalıklardan uzak durmak veya bu bölgelerde bulunurken, otururken çok dikkatli olmaktır. Akreplerin yoğun olarak yaşayabileceği yerler mutlaka akrep ilaçlama yapılmalıdır. Akrep ile mücadele kesinlikli amatör kullanımlar için üretilmiş ilaçlarla yapılmamalıdır. Akrep ilaçlama firmaları tarafından yapılan uygulamalardan yararlanılmalıdır. Özellikle bahçeli evlerde İstanbul akrep ilaçlama firmaları tarafından yapılan akrep ile mücadele uygulamaları kesin sonuçlar verir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama