Artvin Akrebi (Calchas Nordmanni)

artvin akrebi

Artvin Akrebi (CalchasNordmanni)

Yaşam Bölgeleri: Adından da anlaşıldığı üzere Artvin Akrepleri Türkiye’ye özgü bir türdür. Doğu Anadolu ve Güney Anadolu’nun bir bölümünde bu akrep türünü görmek mümkündür. Başka Artvin olmak üzere Malatya, Diyarbakır, Gaziantep, Erzurum illerinde yaygınlık göstermiştir. Ülkemizdeki illerimiz dışında Ege adalarında da varlıkları gözlenmiştir.

Biyolojik Yapıları: Artvin Akreplerinin vücut kısımları kızıl, kahverengi ve koyu kahverengi renklerinde olmaktadır. Orta boy akrep türlerinden olup 45 ile 55 mm boylarındandır. İğne kısımları kısa ve kıvraktır.

Yaşam Alanları: Artvin Akrepleri geniş arazilerde kaya ve taş altlarında, evlerde veharabelerde yoğunlukla görülmüştür. Bunun dışında çatı aralarında, Bahçelerde ağaç ve bitki diplerinde bulunmaktadırlar.

Beslenme Şekilleri: Beslenme Şekilleri diğer akrep türleriyle benzerlik gösterirler. Haşere türleriyle beslenirler.

Artvin Akrebinin Sağlık Açısından Zararları: Fazlalıkla görülmediklerinden dolayı Tıbbi açıdan önemleri bilinmemektedir. Zehirlerin zehirli olmadıkları bilinmektedir. Hastanelerde Artvin akrebinden dolayı bir vaka kaydı yoktur.

One comment

  1. muhammed diyor ki:

    Evet bizim bu bölgelerde güneydoğuda görülmekteler genelde yaz aylarında ortaya çıkıyorlar yinede evimizin içerisinde akrep dolanması hiç hoşumuzda gitmez zehirsizde olsalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama