Evimi karıncalar bastı nasıl kurtulurum

Evi karınca bastı nasıl kurtulabilirim

    Karıncalar koloniler halinde yaşayan büyük koloniler oluşturabilen sosyal canlılardır. Karıncalara insanalar sempati ile bakarlar. Çünkü aralarında iletişim ve iş bölümü vardır. Sürekli çalıştıklarından sempatik bir canlıdır. Ancak karıncalar evlerde çok sık görülür. Bunun nedeni, insan atıklarının karıncalar için harika bir besin kaynağı olmasıdır. Karıncalar doğaya çok faydalı hayvanlardır. Doğada ölmüş her türlü canlıyı besin haline getirirler ve doğanın döngüsüne katarlar.  Ancak Karıncaları görmek istediğimiz yerler evler değil doğadır. Fakat modern dünyada insanlar sürekli yeni evler yaptıklarından karıncaların yaşam alanlarına da müdahale etmiş durumdayız.  Karıncaların yayılım alanları çok geniş olduğundan kutuplar hariç her yerde yaşayabildiklerinden bu durum kaçınılmaz bir şekilde ortaya çıkıyor. Karıncalardan kurtulmak için “karınca duası” okumak yerine karınca ilaçlaması yaptırmak gerekir. İnternet ve forumlarda “evi karıncalar bastı”, “evimi karıncalar bastı nasıl kurtulurum” gibi aramalar yapıyorsanız muhtemelen bu sayfayı buldunuz demektir. Biz size bu makalede karıncalarla mücadele hakkında bilgiler sunacağız.

 Evi karıncalar basarsa neler yapılabileceği hakkında fikirler

  • Evin her yerine tuz ekmek
  • Sinek ilacı ile karıncaları öldürmek
  • Limon sıkmak
  • Eve gazyağı dökmek
  • Alkol dökmek
  • Elektirikli süpürge ile çekmek

Yukarıda, evi karıncalar sardığında neler yapılması gerektiğiyle ilgili halk arasında yaygın olarak kullanılan karınca ile mücadele yöntemlerini paylaştık. yukarıdaki yöntemlerin hiç biri kalıcı çözüm sunmaz. Karıncalar eve dadandığında evi tamamen ilaçlatmanız gerekir. Karınca ilaçları ile yaptığınız bireysel ilaçlamalar da işe yaramayabilir. Üstelik bilinçsiz Ziraat mühendisleri insan sağlığına zararlı ilaçlar verebiliyorlar. Bu yüzden iki seçeneğiniz var Karıncalar sizi rahatsız etmiyorsa bırakın evinizi sizinle paylaşsınlar. Ancak karınca öldürmek günah mı? Karıncaları öldürmek caiz mi? karıncalar evden nasıl gider? Karınca neyi sevmez? Karıncalar evden nasıl uzaklaştırılır? gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa, ilaçlama yaptırmalısınız. İslam dinine göre karıncalar ya da diğer hayvan ya da haşereler, insanlara zarar veriyorsa öldürülmeleri caizdir. Ancak her zaman en az zarar verecek sorunu en az zararla çözecek yöntemler denenmelidir.

Karınca ile Mücadele

  Eğer karıncaları öldürmek istemiyorsanız. Karıncalar evinize musallat olmadan önce önlem almanız daha doğru olacaktır. Açıkta yiyecek bırakmamak, evi düzenli olarak ilaçlatmak, evin temizliğine özen göstermek karıncaların evinize gelmesini önleyecektir. Aksi halde karıncalar evi sarar ve karınca ilaçlaması yaptırmak zorunda kalırsınız.

Türkiye’deki Karınca Türleri

siyah karıncaBahçe Karıncaları: En sık görülen karıncalardır. Siyah karınca olarak da bilinir.  4-5 mm boyundadırlar. ülkemizde çok sık görülürler. ilkbahar aylarında  yumurtalarını bırakırlar.

———————————-

Firavun Karıncaları: Sarı karınca olarak da sari-karinca-firavun-karincasibilinirler. 1,5 2 mm boyundadırlar.  siyah karıncalardan daha küçüktür. hastane, otel gibi yapay ısıların bol olduğu yerlerde görülür.

 

———————————-

kirmizi karincaKırmızı Karınca / Avrupa Ateş Karıncası: boyları 5 mm’ye kadar büyür. bel kısımlarında iki boğum bulunur. ağustos ayında çiftleşmek için uçuşurlar.

Uçan Karıncalar

Karıncalar, temmuz ve ağustos gibi yaz aylarında uçarlar. uçan karınca olarak tabir ettiğimiz bu karıncalar. Siyah bahçe karıncalarının çiftleşmek için arayışta olan üyeleridir. Sİyah karınca ısırması acıtabilir. alerjisi olanlarda reaksiyona neden olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama