Archive for Fare İlaçlama

Fareler

FARELER

 

            Kadınların korkulu rüyası fareler Rodentia (Kemirgenler) ailesinin, Myomorpha alt grubundan özellikle ev faresi olmak üzere birçok küçük boyutlu memelinin genel adıdır. Bilinen genel kanının aksine tarla faresi olarak bilinen kemirgenler ise fare sınıfına girmezler.

Farelerin Özellikleri

            Fareler dünyanın hemen her yerinde yaşayabilen, bulundukları iklim özelliklerine çok çabuk ve hızlı uyum sağlayabilen kemirgenlerdir. Bu nedenle fare ile mücadele ve fare ilaçlama çok önemlidir. Fareler küçük fiziksel özelliklerinin aksine çok hızlı ve atik davranışlar gösterebilir ve çok hızlı bir şekilde ürerler. Farelerin bir diğer ilginç özellikleri de yanaklarının her iki yanında bulanan keseleridir. Bu keseler içerisinde yiyecek taşır ve keseleri temizlemek için ara ara içini dışına çıkarıp temizlerler. Farelerin bazıları toprak altında yaşar. Bu türlerin ön dişleri diğer türlere göre içe doğru kıvrıktır. Böylece toprağı çok hızlı bir şekilde kazabilirler. Sürekli büyüyen ön dişleri kazma işlemi nedeni ile sürekli aynı uzunlukta kalır. Daha fazla

FARELER HAKKINDA BİLGİLER

FARELER HAKKINDA BİLGİLER

Fare, kemiriciler olarak adlandırılan takımın Myomorpha adındaki alt takımından, ilk sırada ev faresi olmak üzere pek çok sayıda bulunan küçük memelinin ortak adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Fare, bilimsel olarak adlandırıldığında özellikle Muridae ailesinin üyeleri ile Cricetidae ailesinin Hespromyini oymağı için kullanılmaktadır. Aynı zamanda Muridae ailesinin Rattusfare-ilaclama cinsini bir araya getiren ve halk arasında lağım faresi ya da keme olarak adlandırılan kemiricilere sıçan denilmektedir. Cricetidae ailesinin Microtus cinsini bir araya getiren ve tarla faresi olarak da adlandırılan kemiriciler ise fare türüne girmemektedir. Sivri burun yapıları, geniş kulakları, ince kuyrukları olan fare ve sıçanların yüzlerce türü bulunmaktadır. Halk arasında karıştırılan fare ve sıçan terimlerinin farkını açıklamak gerekir ise; küçük olanların fare, büyük olanlarına ise sıçan adı verilmektedir. Daha fazla

Fare İlaçlama Fiyatları

Fare ilaçlama Fiyatları

   Fare ilaçlama fiyatları birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. ilaçlama hizmetinin veren firma profesyonel bir firma ise zaten bir sözleşme ile ilaçlama işlemlerini belge üzerinden gerçekleştirecektir. Fare ilaçlama fiyatlarını belirleyen etkenlere göz attığımızda;

Fare ilaçlama Fiyatları hakkında bilgi

 • Fare ilaçlaması yapılacak alanın metrekaresi
 • Fare popülasyonu
 • Fareler için kurulacak kemirgen kontrol istasyonları yani bir nevi fare kapanları
 • Fare kontrol istasyonlarının belli aralıklarla kontrol edilmesi
 • Fare ilaçlama şirketinin başarısı sahadaki tecrübesi
 • Fare ilaçlama firmasının kurumsallığı
 • İlaçlama alanındaki eğitimler ve uzmanlıklar
 • Fare ilaçlama için kullanılacak ilaçlar ve materyaller

Yukarıda saydığımız tüm etkenler fare ilaçlama fiyatlarını belirleyen unsurlardır. Ancak fare ilaçlaması bir defalık bir işlem değildir. sinek ilaçlamaya benzemez, böcekler için kapana gerek yoktur. Ancak fareler için kemirgen kontrol istasyonu şarttır. Fare ilaçlama fiyatları ilaçlama şirketinin fiyat politikasına göre de değişiklik gösterir. İlaçlama fiyatlrı hakkında en net bilgiye bizi arayarak ulaşabilirsiniz. Üstelik ücretsiz danışmanlık da alabilirsiniz.

Fındık Faresi İlaçlama

FINDIK FARESİ İlaçlama

 GENEL ÖZELLİKLERİ

        Fındık faresi Halk arasında ‘’ev faresi’’ olarak ta bilinir. Fare, memeli hayvanlar grubunda bulunan

fare_ilaclama

fare_ilaclama

kemirgen bir canlı türüdür. Fareler genetik olarak insanlara büyük ölçüde benzerlik gösteren canlılar oldukları için genellikle laboratuar ortamında deneysel çalışmalarda kobay olarak kullanılırlar. Farelerin büyüklükleri türlerine göre değişir ve fareler esnek bir yapıya sahip oldukları için küçücük deliklerden bile rahatlıkla geçebilirler.

        Fındık faresi adından da anlaşılabileceği gibi fare türleri içinde en küçük olan fare çeşididir.

Farelerin en önemli özelliklerinden biri güçlü ağız, diş ve tırnak yapısına sahip olmalarıdır. Güçlü tırnakları ile düz duvarlara rahatlıkla tutunabilen ve istediği yüksekliğe tırmanabilen fareler, güçlü dişleri ile tahta, odun, mobilya, taş ve hatta mermer gibi en sert maddeleri bile kemirebilirler. Bazı fare türleri otçul beslenirler bazıları ise etçil beslenirler.

YAŞAM ALANLARI

        İnsanların yaşayabildiği her yerde fındık fareleri de (ev faresi) yaşayabilir. Zaten besin olarak insanların yedikleri her şeyi yiyebilme özelliğine sahiplerdir.

İNSANLARA ZARARLARI

       Fareler insanlara doğrudan ve dolaylı olarak zarar verebilirler. Genel olarak insanların besin kaynaklarına ve insanların kendilerine zarar verirler. Yeteri kadar yiyecek bulamadıklarında insanlara saldırabilirler. Ev ve iş yerlerinde açıkta buldukları yiyecek maddelerini yerken bu yiyecek maddelerinin üzerine salya ve dışkılarını bırakırlar. Bu yolla insanlara çeşitli hastalıklar bulaştırırlar.  Fare ısırması sonucu insanlara birçok hastalık bulaşabilir. Fare ısırması insanlar tarafından hissedilmez. Bunun nedeni farelerin ağızlarında deriyi uyuşturucu özel bir sıvının bulunmasıdır. Bu sıvı deriyi uyuşturur ve fare ısırığı hissedilmez. Dolayısıyla insan fare tarafından ısırılmış olsa bile bunu anlaması ya da kötü bir sonuçla karşılaşması zaman alabilir.

YAŞAM DÖNGÜLERİ

         Ev fareleri de yavrulayarak ürerler, fareler yavrularını ilk önce sütü ile besler. Yılda 5-6 kere çiftleşen fareler her seferinde 10-12 adet yavru meydana getirebilirler. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde yaşayan farelerin onlarca türü vardır.

NERELERDE GÖRÜLÜR

         Ev faresi, fare türleri içinde insanlara yakın yaşamayı seven hatta bundan rahatsız olmayan bir fare çeşididir. İnsanların sıklıkla karşılaştıkları bir türdür. Ev faresi yapı ve şekil olarak türünün en küçük örneğidir. Genellikle insanların yaşadıkları alanlarda sık görülürler. Yaz kış her mevsim ev faresine rastlamak mümkündür.

Fındık Faresi ilaçlama 

Fındık faresi diğer adıyla ev faresi gördüğünüzde bize ulaşınız gerekli kontrol istasyonlarını ve etkili fare ilaçlama düzeneklerimizi hemen kuralım ve sizi farelerden kurtaralım

Lağım Faresi İlaçlama

İstanbul’da kentsel dönüşüm alanlarındaki yapılanma nedeniyle beslenme alanlarını kaybeden fareler ve lağım fareleri şehir içinde adeta göç etmeye başladılar. yeni yaşam alanları aramaya çıkan fareler İstanbul sakinklerini tedirgin etti. İstanbul’da fare dehşeti başlıklı haberleri daha sık okur olduk. Bu kadar insanları korkutan lağım farelerinin özellikleri hakkında bilgileri aşağıdan okuyabilirsiniz.

LAĞIM FARESİ 

GENEL ÖZELLİKLERİ

       Lağım faresi yapı olarak çok büyük bir fare türüdür  ve diğer fare türlerinden çeşitli yönleriyle ayrılır. Diğer fare türleri arasında en iri olanlar lağım fareleridir. En tehlikeli fare türlerinden biridir. Fare türleri içinde en iri olan fareler lağım fareleridir. Boyları yaklaşık otuz-otuz beş cm.’ i bulabilir. Etçildirler.

YAŞAM ALANLARI

        Lağım fareleri  yaşam alanı olarak pis suların akıntılarını, kanalizasyonları ve lağım kanallarını tercih ederler. Lağım fareleri insanların yaşadığı alanlara yaşamak için değil beslenmek için gelirler. Evlerin bodrum ve zemin katlarına ve çatı, teras gibi kısımlarına yerleşerek orada yaşarlar. Lağım fareleri en çok kanalizasyonda barınırlar.

lagim-faresi

lagim-faresi

İNSANLARA ZARARLARI

        Lağım fareleri insanlar için son derece tehlikeli hayvanlardır. Çünkü  lağım fareleri insanları ısırırlar. Bu fare türü insanlar yatarken insanın ağız, burun, kulak veya parmaklarını kemirerek yiyebilirler. Bu nedenle insanlar için en tehlikeli fare türü lağım fareleridir.

Fareler pis yerlerde yaşayan, gezen ve pis yiyecekler ile beslenen canlılardır. Dolayısıyla üzerlerinde birçok mikrobu barındıran fareler, insanları ısırarak insanlara hastalık bulaştırırlar. Fareler ayrıca insanların besinlerine mikrop bulaştırırlar, besinlerin üzerine dışkı ve salyalarını bırakırlar. Bu gıda maddelerini yiyen insanlarda, farelerin taşımış oldukları mikroplarla temas ederek çeşitli hastalıklara yakalanırlar.

YAŞAM DÖNGÜLERİ

        Bazı lağım fareleri kedi kadar büyük olurlar. Lağım fareleri yılda 5 – 6 defa yavrulayarak ürerler.

NERELERDE GÖRÜLÜR

        Lağım fareleri de genel olarak nemli ve sıcak-ılıman iklimlere uyum gösterirler. Nemli, pis kanalizasyonlar lağım farelerinin vazgeçilmez barınaklarındandır. Lağım faresi yaşamak için değil sadece beslenmek için insanların yoğun olarak yaşadıkları yaşam alanlarına gelirler, bunun dışında canlılardan uzak yaşamayı tercih ederler.

Lağım faresi İlaçlama

Lağım fareleri kemirgen kontrol istasyonları ile kontrol altına alınır ve tamamen yok edilir fare ilaçlama konusunda daha detaylı bilgi için lütfen bize ulaşınız

Fare İlaçlama

Fare İlaçlama

Fare kemiriciler grubunun alt takımı olan Myomorpha sınıfına mensup bir çok memelinin ortak adıdır. en çok bilinen mus musculus latince adıyla bilinen ev faresidir.

Fareler yüzyıllardır, insanlarla iç içe yaşamakta ve insanların, özellikle de kadınların kâbusu olmaya devam etmektedirler. Farelerin birçok türü olmasına rağmen genel olarak hepsinin yapısı aynıdır.

fare_ilaclama

fare_ilaclama

Farelerin Yaşam Alanları

             Fareler genel olarak tarlalar, sulak alanlar, lağımlar ve evlerde yaşarlar. Evde yaşayan farelere ev faresi (Mus musculus)  denir. Gelişen teknoloji, insanların daha kaliteli yaşamları ve daha kaliteli yiyecekler istemeleri sonucu doğurmuştur. Bu isteklere dayalı olarak yiyeceklerin israfı da artmıştır. Birbirini takip eden zincirin halkaları gibi artan bu gelişmeler, fare nüfusunun da artmasına sebep olmuştur. Fareler zeki hayvanlardır ve bilinenin aksine sadece yiyecekleri yemezler,  Bebeklerin yumuşak dokularını kemirdikleri de maalesef bilinen bir gerçektir.

Farelerin Özellikleri

Fareler dayanıklı hayvanlardır. çok hızlı hareket edebilirler. Yeryüzündeki tüm karalarda fare türleri görülür. Farelerin çenelerinde keseler bulunur her iki yanda bulunan bu keselerde yiyecek biriktirirler. Bu keseleri temizlemek istediklerinde onu ters çevirebilirler.  Fare organizması ile insan organizması birbirine çok benzer bu bakımda sıklıkla kobay olarak kullanılır. Dişleri ve tırnakları yıprandığında alttan yenisi gelir. çok güçlü dişlere ve ön ayaklara sahiptirler.

Farelerin zararları

 • Besinlerimize ortak olur
 • Veba tifüs  vb çok tehlikeli hastalıkları evimize taşırlar.
 • eşyalara ve kemirilebilen her şeye zarar verirler
 • İnsanlarda tiksintiye yol açarlar
 • Evde fare olması insanları huzursuz eder

Evde fare olduğu nasıl anlaşılır

Evde fare olup olmadığın anlamak aslında küçük bir dikkatle ve ayrıntıları gözlemekle anlaşılabilir. Evin kuytu köşelerinde yenebilecek şeylerin ucundan kenarından kemirilmesi, yine duvar diplerinde, koltuk altlarında, özellikle dolap diplerinde bulunan ve pirinç tanelerine benzeyen siyah renkli fare pislikleri, evde fare bulunduğunu gösterir.

Fare Türleri

Fareler dışında sıçan diye tabir ettğimiz ya da bazı yörelerde keme adı verilen daha iri fare türleri de bulunmaktadır. Sıçanlar farelerden daha zararlıdır. Sıçan ilaçlama yapılmadan kontrol edilemez

 •  Ak ayaklı farecik
 • Avurdu keseli fare
 • Bandikut faresi
 • Çekirge faresi
 • Çeltik faresi
 • Dikenli fare
 • Fırça kuyruklu fare
 • Hasat faresi
 • Huş faresi
 • Kanguru faresi
 • Orman faresi
 • Pamuk faresi
 • Sıçrayan fare

Fare İlaçlama

Farelerle mücadele bugün ayrı meslek dalı haline gelmiştir. Fare İlaçlama üzerine işyerleri kurulmuş ve bu iş yerlerinin böcek, haşere ve fare konuları üzerinde yoğunlaşmaları sonucu, fare ilaçlama, diğer haşere ilaçlama yöntemleri gibi kendine has yöntemlerin gelişmesine sebep olmuştur. Bugün haşere ve böcek ilaçlama konusu özel uzmanlık istediği için konusunda uzman olmayan kişilere yaptırılmamalıdır.

            Eğer evinizde fare olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka konusunda uzman bir fare ilaçlama şirketi ile temasa geçmenizi öneririm. Bu fare ilaçlama şirketinin, mutlaka konusunda uzman haşere ve fare ilaçlama şirketi olması, hem zamanınızın, hem paranızın boşa gitmesini önleyecek ve sizin farelerden kurtulmanızı çok daha çabuk sağlayacaktır. Fare ilaçlama hakkında bilgi almakisterseniz iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Kemirgen Kontrol İstasyonu

kemirgen-kontrol-istasyonu

Kemirgen Kontrol İstasyonu

Fareler ve kemirgenler için kullanılan bu kemirgen kontrol sisteminde ev bina, bahçe okul, fabrika, hastane, gıda imalathaneleri gibi yerlerde rahatlıkla kullanılabilecek. göz zevkinizi bozmayan, kesin sonuçlar alınan bir sistemdir. Bu kemirgen kontrol istasyonlarında kullanılan ilaçlar Fareleri çok uzaklardan çekebilecek cazibeye sahiptir. Fareler istasyonları doğal birer obje olarak algıladıklarından ölüm tehlikesini akıllarına getirmezler. Bu nedenle istasyona gire fareler oradaki ilaçlardan yedikten sonra kendi yuvasına gider ve orada ölür. Belli periyodlarda istasyonlar kontrol edilir ve içlerindeki ilaçla bitmişse yenileri ilave edilir. Kemirgen kontrol istasyonları kemirgenlerle sürekli mücadele mantığı ile çalışır ve sizleri farelerden tamamen kurtarır. İstasyonlara başka bir hayvanın girmesi mümkün değildir. İnsanlar için güvenlidir. Kemirgen kontrol istasyonları sayesinde Bölgedeki fare popülasyonu da belirlenmiş olur. Fare ilaçlama servisinin bir parçası olan kemirgen kontrol istasyonu hem mekanik yollarla hem de biyolojik yollarla fareleri kontrol altında tutar

Kemirgen kontrol istasyonu videosu

böcek ilaçlama