FARELER HAKKINDA BİLGİLER

FARELER HAKKINDA BİLGİLER

Fare, kemiriciler olarak adlandırılan takımın Myomorpha adındaki alt takımından, ilk sırada ev faresi olmak üzere pek çok sayıda bulunan küçük memelinin ortak adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Fare, bilimsel olarak adlandırıldığında özellikle Muridae ailesinin üyeleri ile Cricetidae ailesinin Hespromyini oymağı için kullanılmaktadır. Aynı zamanda Muridae ailesinin Rattusfare-ilaclama cinsini bir araya getiren ve halk arasında lağım faresi ya da keme olarak adlandırılan kemiricilere sıçan denilmektedir. Cricetidae ailesinin Microtus cinsini bir araya getiren ve tarla faresi olarak da adlandırılan kemiriciler ise fare türüne girmemektedir. Sivri burun yapıları, geniş kulakları, ince kuyrukları olan fare ve sıçanların yüzlerce türü bulunmaktadır. Halk arasında karıştırılan fare ve sıçan terimlerinin farkını açıklamak gerekir ise; küçük olanların fare, büyük olanlarına ise sıçan adı verilmektedir.

FARELERİN ÖZELLİKLERİ

Sıçanların ağırlıkları ortalama 250-300 gr olabilmektedir. Alt ve üst çenelerinde ikişer tane kemirici dişleri tipik olarak bulunmaktadır. Avustralya hariç, dünyanın her bir tarafına yayılmışlardır. Fareler koşarlar, sıçrarlar, tırmanırlar ve yüzerler. Özellikle kabuklu olan ve sert yiyecekleri kemirirler. En dar yerden bile rahat bir şekilde geçebilmektedirler. Binaların duvarlarını ve borularını kemirerek karşı tarafa ulaşabilmektedirler. Yüksek bir binanın beşinci katından düşen fare hiçbir şekilde yaralanmaz ve zarar görmez. Tuvalet borularından evlere girer ve çıkarlar. Aynı zamanda akarsuda akıntıya karşı 1 kilometreye kadar yüzebilirler. Ayrıca durgun bir suyun yüzeyinde günlerce kalabilmektedirler. Tüm hayvansal ve bitkisel maddeleri tüketirler. Su ihtiyaçlarını besinlerden sağlayan fareler, az su içmektedir. Yediklerinden daha fazlasını kemirirler ve ziyan ederler. Tahıl biriktirme, kış uykusuna yatma ya da göç eden türleri de bulunmaktadır. Farelerin hem koku alma hem de işitme duyuları çok hassastır. Toplu halde yaşamayı seven fareler, aşırı derece üremektedir. Dişi bir fare yıl içerisinde 6-7 defa yavrulayabilmektedir. 6 haftalık süren gebelikleri sonucunda her doğumda 8-10 yavru doğurabilirler. Dağ faresi,ev sıçanı, pirinç faresi, göçmen sıçanı, tarla faresi, fındık faresi ve misk faresi en çok bilinen türleridir. Bir fare 2-3 yıl yaşayabilmektedir. Ayrıca farelerin genetik yapıları ile insanların genetik yapısı ileri düzeyde birbirine benzediği için kobay olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

FARE TÜRLERİ

Ak ayaklı farecik, çekirge faresi, çeltik fare, avurdu kesel, fare, dikenli fare, huş faresi, kanguru faresi, orman faresi, bandikut faresi, hasat faresi, yeleli fare, fırça kuyruklu fare, sıçrayan fare ve pamuk faresi gibi pek çok türü bulunmaktadır. En çok bilinen tür ise ev fareleridir. Bu fareler insanlar ile birlikte yaşar ve insanlara zarar verebilirler. Ev fareleri yuvalanmak ve beslenebilmek için insanların yaşam alanlarına gelir. Aynı zamanda insanların besinlerini yiyerek ortak olurlar. Yapı ve şekil olarak diğer fare türlerinden farklı olan tarla faresi, ekinlerin bol olduğu tarlalarda bulunmaktadır. Tarla fareleri insanların ekinlerini ve ekin tohumlarını yiyerek zarar verebilmektedir. Bu sebepten dolayı hem ekinlerin verimi düşer hem de kurumasına neden olur. Lağım faresi de en çok bilinen fare türleri arasında yer alır. Lağım fareleri, pis su akarlarından ve lağımlarından insanların yaşam alanlarına gelerek beslenme ihtiyaçlarını karşılar.

FARELERİN İNSANLARA ZARARLARI

Fareler insanlar için zararlı olan bir haşere türüdür. İnsana her yönden zarar verebilen fareler hem insanların besinlerine ve ekinlerine hem de hayvanlarına zarar verirler. Aynı zamanda fareler insanlara hastalık bulaştırdığı için de oldukça zararlı bir canlıdır. Fareler, tarla ve bahçelere girerek yetiştirilen sebze ve meyveleri yiyerek zarar verebilir. Bu sebepten dolayı çiftçilerin en büyük düşmanı farelerdir. Sadece maddi açıdan değil, sağlık açısından da farelerin insanlara büyük bir zararı vardır. Çünkü fareler yiyeceklerin üzerine salya ve dışkı bırakabilirler. İnsanlarda bu besinleri tükettiğinde çeşitli mikropların vücuda yerleşmesine neden olurlar. Eğer, bir fare aç kalırsa insanların el ve ayak parmakları ile kulaklarını ısırırlar. Bu şekilde de insanlara çeşitli hastalıklar bulaştırabilirler.

FARE İLAÇLAMA NASIL YAPILMALI?

Fare ilaçlama yapılırken farenin yaşadığı ortam ve farenin türü çok önemli bir etkendir. Fare ilaçları farelerin en çok sevdiği maddelerden yapılmaktadır. Fare ilacı ile farenin bulunduğu ortama fare istasyonları kurulur ya da özel hazırlanan taneler halindeki ilaçların belirlenen noktaları konulması ile ilaçlama uygulaması yapılır. Fare ilaçlamada sıvı ya da kayı maddeler kullanılmaktadır. Fare ilaçlama konusunda mutlaka uzman ilaçlama firmalarından destek alınması gerekmektedir. Fare ilaçlamada kullanacağınız fare tabletlerini sorunun görüldüğü alana bırakmanız gerekir. Eğer alanda çok fazla fare var ise o zaman sıvı kokulu fare ilaçlaması tercih edilmelidir. Kullanacağınız fare istasyonları sayesinde fare tabletlerini dış etkilerden koruyacak ve kalıcılık ömrünü uzatmayı başaracaksınız.

FARELERİN BULAŞTIRDIĞI HASTALIKLAR

Fareler; tifüs, grip, veba, verem ve parazit gibi çeşitli hastalıkları insanlara bulaştırabilir. Bu hastalıklar fareden insana bulaşan en önemli ve tehlikeli hastalıklar arasında yer almaktadır. Farelerin üzerinde taşımış olduğu mikroplar onlarca hastalığa yol açabilmektedir ve insanların vücut dirençlerini kırabilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama