Fareler

FARELER

 

            Kadınların korkulu rüyası fareler Rodentia (Kemirgenler) ailesinin, Myomorpha alt grubundan özellikle ev faresi olmak üzere birçok küçük boyutlu memelinin genel adıdır. Bilinen genel kanının aksine tarla faresi olarak bilinen kemirgenler ise fare sınıfına girmezler.

Farelerin Özellikleri

            Fareler dünyanın hemen her yerinde yaşayabilen, bulundukları iklim özelliklerine çok çabuk ve hızlı uyum sağlayabilen kemirgenlerdir. Bu nedenle fare ile mücadele ve fare ilaçlama çok önemlidir. Fareler küçük fiziksel özelliklerinin aksine çok hızlı ve atik davranışlar gösterebilir ve çok hızlı bir şekilde ürerler. Farelerin bir diğer ilginç özellikleri de yanaklarının her iki yanında bulanan keseleridir. Bu keseler içerisinde yiyecek taşır ve keseleri temizlemek için ara ara içini dışına çıkarıp temizlerler. Farelerin bazıları toprak altında yaşar. Bu türlerin ön dişleri diğer türlere göre içe doğru kıvrıktır. Böylece toprağı çok hızlı bir şekilde kazabilirler. Sürekli büyüyen ön dişleri kazma işlemi nedeni ile sürekli aynı uzunlukta kalır.

fare ilaclama            Farelerin diğer önemli bir özelliği ise genetik yapıları insana en çok benzeyen canlılar olmasıdır. Bu nedenle tıp alanında kobay olarak kullanırlar. Fareler sebze, meyve, ot, böcek gibi hemen her şeyi yiyebilir. Bu nedenle yiyecek bulabilecekleri yerleri yuva edinirler. Özellikle ev ve lağım fareleri insanların yaşadıkları yerlerin yakınında beslenmek amacıyla çok sık görüldükleri için düzenli aralıklarla fare ile mücadele ve fare ilaçlama yapılması önemi arz etmektedir. Fare ile mücadele işlemi, fare ilaçlama firmaları tarafından yapılabileceği gibi fare kapanı kurularak veya fare istasyonları vasıtasıyla evlerin ve işyerlerinin belirli yerlerine bırakılarak da yapılabilir.

Farelerin Zarar ve Yararları

            Farelerin diğer tüm canlılar gibi en büyük amaçları varlıklarını devam ettirebilmek için beslenmek ve üremektir. Beslenmek için yiyecek bulabilecekleri tarla, ev, depo, ev gibi yerlere girer ve bulabildikleri besinlere insanlarla birlikte ortak olurlar. Fareler özellikle insanlar tarafından inşa edilmiş ev, depo, ambar gibi yerlerde yuvalanmaya meyillidirler. Özellikle depolanmış yiyeceklere dadanan farelerin üzerinde gezindikleri yiyeceklerin üzerine dışkılamak suretiyle birçok hastalığı bulaştırma riskleri vardır. Ayrıca özellikle tarlalarda bulunan tahıllara sürüler halinde saldırarak ürün kaybına neden olurlar. Özellikle kabalık kentlerde, İstanbul fare ilaçlama konusunda en büyük sorunu yaşayan kentlerin başında gelmektedir. Fare ilaçlama firmaları vasıtasıyla yapılan uygulamalar, profesyonel anlamda fare ile mücadelede oldukça etkili olmaktadır.

            Farelerin zararları yanı sıra doğal ortamda, besin zincirinin en altında katmanında bulundukları için doğanın dengesinin sağlanmasında önemli bir rol üstlenirler. Yine farelerin beslenme alışkanlıkları otçul ve etçil olması nedeni ve buldukları hemen her şeyi yiyebilme özellikleri sayesinde doğada artık olarak hiçbir şeyi ziyan etmezler.

Farelerden Bulaşan Hastalıklar

            Bazı fare türleri en sert mermerleri bile kemirebilecek çene ve diş yapısına sahiptir. Bu nedenle buldukları her şeyi kemirebilirler. Ayrıca farelerin genel olarak tükürük salgıları içerisinde bulunan bir madde, diğer canlılarda narkoz ve uyuşturucu bir etkiye sahiptir. Fareler özellikle geceleri beslenmeye çıktıklarında, uyuyan ve dinlenen diğer canlıların burun, kulak ve dudaklarını kemirme eğilimi gösterebilirler. Özellikle ev ve işyerinde fare ile mücadele yapmayan ve fare ilaçlama firmalarına, fare ilaçlama yaptırmayanların sabah uyandıklarında burun, dudak, kulak gibi uzuvlarını kemirilmiş görmeleri ihtimal dâhilindedir.

            Farelerin tükürük salgılarında narkoz etkisi gösteren kimyasallar haricinde birçok hastalığın sebebi olan mikrop ve bakteriler de bulunur. Bu hastalıkların en önemlileri, hanta virüs, veba ve tifüstür. Bu hastalıklar dışında, birtakım parazitik hastalıklar, kuduz, humma, şap, salmonella gibi hastalıklar da fareler tarafından bulaştırılabilir. Özellikle büyük kentlerde, İstanbul fare ilaçlama konusunda çok hassas bir yere sahiptir.

Fare Nasıl Tespit Edilir

            Evinizde, işyerinizde, depo ve ambar gibi yerlerde fare yaşıyorsa, duvar diplerinde yiyecek bulunan yerlerde, yaklaşık olarak pirinç tanesi büyüklüğünde siyah renkli fare dışkısı görülür. Yaşadığınız yerlerde ve özelikle kuytu yerlerde gördüğünüz küçük, siyah renkli, pirinç tanesine benzer parçacıklar gördüyseniz muhtemelen bulunduğunuz yerde fare vardır. Bu durumda yapılacak en akıllı iş derhal fare ilaçlama firmaları arasından seçeceğiniz bir firma ile iletişime geçmek ve fare ile mücadele için fare ilaçlama yaptırmaktır. Tabi fare ilaçlama firmaları yerine, fare olduğunu düşündüğünüz yerlere fare kapanı kurarak da fare ile mücadele yapabilirsiniz.

Fare İle Mücadele Yöntemleri

            Fare ile mücadele gerçekten ciddiye alınması gereken bir konudur. Çünkü farelerden bulaşan hastalıklar bulaşıcı ve genellikle tedavide geç kalındığında öldürücü olabilmektedir. Bu nedenle yaşadığınız yerde fare olduğunu düşünüyorsanız mutlaka fare ile mücadele etmelisiniz.

  • Fare kapanı kurmak.
  • Fare istasyonu kullanmak.
  • Zehirli Fare yemi kullanmak
  • Fare ilaçlama yaptırmak.
  • Kedi beslemek.

Genellikle insanlar fare ile mücadele için öncelikle fare kapanı veya zehirli fare yemi kullanmayı düşünürler. Fakat bu işlem çoğu zaman net sonuçlar vermez. Çünkü fare ile mücadele ciddi bir iştir ve profesyonel anlamda çalışan fare ilaçlama firmaları ile çalışmayı gerektirir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama