Fındık Faresi İlaçlama

FINDIK FARESİ İlaçlama

 GENEL ÖZELLİKLERİ

        Fındık faresi Halk arasında ‘’ev faresi’’ olarak ta bilinir. Fare, memeli hayvanlar grubunda bulunan

fare_ilaclama

fare_ilaclama

kemirgen bir canlı türüdür. Fareler genetik olarak insanlara büyük ölçüde benzerlik gösteren canlılar oldukları için genellikle laboratuar ortamında deneysel çalışmalarda kobay olarak kullanılırlar. Farelerin büyüklükleri türlerine göre değişir ve fareler esnek bir yapıya sahip oldukları için küçücük deliklerden bile rahatlıkla geçebilirler.

        Fındık faresi adından da anlaşılabileceği gibi fare türleri içinde en küçük olan fare çeşididir.

Farelerin en önemli özelliklerinden biri güçlü ağız, diş ve tırnak yapısına sahip olmalarıdır. Güçlü tırnakları ile düz duvarlara rahatlıkla tutunabilen ve istediği yüksekliğe tırmanabilen fareler, güçlü dişleri ile tahta, odun, mobilya, taş ve hatta mermer gibi en sert maddeleri bile kemirebilirler. Bazı fare türleri otçul beslenirler bazıları ise etçil beslenirler.

YAŞAM ALANLARI

        İnsanların yaşayabildiği her yerde fındık fareleri de (ev faresi) yaşayabilir. Zaten besin olarak insanların yedikleri her şeyi yiyebilme özelliğine sahiplerdir.

İNSANLARA ZARARLARI

       Fareler insanlara doğrudan ve dolaylı olarak zarar verebilirler. Genel olarak insanların besin kaynaklarına ve insanların kendilerine zarar verirler. Yeteri kadar yiyecek bulamadıklarında insanlara saldırabilirler. Ev ve iş yerlerinde açıkta buldukları yiyecek maddelerini yerken bu yiyecek maddelerinin üzerine salya ve dışkılarını bırakırlar. Bu yolla insanlara çeşitli hastalıklar bulaştırırlar.  Fare ısırması sonucu insanlara birçok hastalık bulaşabilir. Fare ısırması insanlar tarafından hissedilmez. Bunun nedeni farelerin ağızlarında deriyi uyuşturucu özel bir sıvının bulunmasıdır. Bu sıvı deriyi uyuşturur ve fare ısırığı hissedilmez. Dolayısıyla insan fare tarafından ısırılmış olsa bile bunu anlaması ya da kötü bir sonuçla karşılaşması zaman alabilir.

YAŞAM DÖNGÜLERİ

         Ev fareleri de yavrulayarak ürerler, fareler yavrularını ilk önce sütü ile besler. Yılda 5-6 kere çiftleşen fareler her seferinde 10-12 adet yavru meydana getirebilirler. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde yaşayan farelerin onlarca türü vardır.

NERELERDE GÖRÜLÜR

         Ev faresi, fare türleri içinde insanlara yakın yaşamayı seven hatta bundan rahatsız olmayan bir fare çeşididir. İnsanların sıklıkla karşılaştıkları bir türdür. Ev faresi yapı ve şekil olarak türünün en küçük örneğidir. Genellikle insanların yaşadıkları alanlarda sık görülürler. Yaz kış her mevsim ev faresine rastlamak mümkündür.

Fındık Faresi ilaçlama 

Fındık faresi diğer adıyla ev faresi gördüğünüzde bize ulaşınız gerekli kontrol istasyonlarını ve etkili fare ilaçlama düzeneklerimizi hemen kuralım ve sizi farelerden kurtaralım

One comment

  1. Muhammed diyor ki:

    bahçeli evimiz var bahçemizde bu farelerden çok fazla var sipariş etmeyi düşünüyorum yaz ayında ortaya çıkıyorlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama