Fumigasyon nedir

FUMİGASYON

Fumigasyon Nedir?
Fumigasyon, bir tür zararlılardan, haşerelerden ve böceklerden korunma yöntemidir. Zararlı olduğu düşünülen haşere, böcek ve bakteriler, kapalı bir ortamda gaz halde kimyasal maddeler fumigant verilerek boğulur.

 fumigasyon-nedirFumigasyon oldukça tehlikeli operasyondur ve genellikle Fumigasyon işlemini gerçekleştirecek firmalardan resmi sertifika gibi yasal belgeler istenir. Fumigasyon yapmak daha başka evreleri ve aşamaları da gerektirir. Öncelikle Fumigasyonu yapılacak alan sızdırmaz bir çevrede olmak zorundadır. Fumige edilecek yer açık alan ise veya hava alacak çok açıklığı varsa, fumige yapacak teknisyenler tarafın Fumigasyon yapılacak alan çadır, branda vb. örtülerle dış etkenlere ve hava akımına karşı izole edilir. Alan Fumigasyon yapmaya elverişle hale geldikten sonra fumigant, fumige edilecek alana salınır. Sonra bu alan belli bir süre boyunca dış çevreden izole edilmiş bir şekilde böyle tutulur ki fumigant tüm alana yayılsın ve kurtulmak istenen zararlıları öldürsün. Daha sonra fumige edilen bu alan havalandırılır ve zehirli fumigant gazların uzaklaştırılması sağlanır.

 Fumige edilen ortam tamamen fumiganttan temizlenmeden insanların içeri girmelerine müsaade edilmez ki insanların girebilmesi için güvenli olsun. Bu çevredeki doğru havalandırma fumigasyonun durumundan dolayı kritiktir. Fumigant gazlarının kaynağı ile fumige edilen ürünü ayırmak önemlidir. fumigasyon işleminin her aşaması çok önemlidir. Tabi ki işlem sonrası yapılacak havalandırma da çok önemlidir. Her ne kadar ürün artık güvenli ise de alanda hala zararlı seviyede fumigant gaz olabilir. Gaz kaynağı tamamen tükenmiş de olsa alandaki hava iyice havalandırılmadığı sürece hala havada zararlı seviyede fumigant olabilir. Kısacası Böcek ilaçlama tabirinin bilimsel terimi fumgiasyondur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama