Archive for Genel

Pire

Pire İlaçlama – Flea Pest Control

Pirelerin Özellikleri

Pire Nedir: Pireler Siphonaptera familyasından bir asalak türüdür. Kanatsız bir parazit olan pireler delici ve kesici bir ağza sahiptirler. Bu ağız ile kuşların ve memelilerin kanını emerek beslenirler. Pirelerin dünya üzerinde 2 binden fazla türü vardır. En bilindik pire türleri şunlardır.

Pire Türleri

  • Kedi piresi (Ctenocephalides felis)
  • Köpek piresi (Ctenocephalides canis)
  • İnsan pire (Pulex irritans)
  • Moorhen pire (Dasypsyllus gallinulae)
  • Kuzey sıçan piresi (Nosopsyllus fasciatus)
  • Oryantal sıçan piresi (Xenopsylla cheopis)

Daha fazla

Avcılar Böcek İlaçlama

Avcılar Böcek İlaçlama

Avcılar, İstanbul’ un Marmara Denizine kıyısı olan, İstanbul merkezine 27 km. uzaklıktaki bir ilçesidir. İlçenin genel görünümü sanayi, ticaret ve rekreasyon (eğlence – dinlenme) ağırlıklıdır. İlçenin ekonomisinin ticaret, sanayi ve rekreasyona dayalı olması böcek oluşumunu tetiklemektedir. Böcek popülasyonun artması ise evlerimizin böcek istilasına uğraması tehdidini doğurmaktadır. Bu nedenle ev ve işyerlerimizi sık sık Avcılar Böcek İlaçlama yaptırarak kendimizi, ailemizi ve evimizi güvene almalıyız. Çünkü sanayi ve gıda merkezlerinde yeterince temizlik yapılmadığı durumlarda ki genellikle yeterli temizlik yapılamayabiliyor, bu durumda böcek popülâsyonun artması kaçınılmaz hale gelmektedir. Bu da bir sonra evlerimize birçok böceğin doluşması demektir.

            Evlerimizin böcek istilasına uğraması, her türlü hastalık tehdidine açık hale gelmemiz demektir. Çünkü birçok böcek gerek kendilerini koruma refleksi, gerekse avlanmak ve karınlarını doyurmak amacıyla birtakım kimyasallar salgılarlar. Bu salgılar ve salgıların içerisinde bulunan bazı bileşenler insanlara geri dönüşü oldukça zor hastalıklar bulaştırabilir ve insanların ölmesine sebep olabilirler. Avcılar Böcek İlaçlama bu yüzden oldukça önemli bir konudur. Kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir konu olan Avcılar Böcek İlaçlama devamlı olarak ve düzenli aralıklarla yapılması, evimizdeki ve işyerimizdeki böceklerin yok edilmesi için oldukça çok önemlidir. Böcek ilaçlama sadece bir kere yapılıp bırakılacak bir iş değil sürekli ve belirle aralıklarla yapılması gereken bir iştir. Avcılarda en sık görülen haşere türleri: akrep, pire, fare, hamam böceği ve karınca olmakla birlikte güve ilaçlama da sık sık yapılan ilaçlama faaliyetlerinden biridir. Avcılar bölgesinde böcek ilaçlama firması arıyorsanız iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Hamam böceği Özellikleri

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Evlerimizde, kalorifer peteklerinin içinde, banyolarda, kazan dairelerinde ve daha bir çok yerde karşımıza çıkan, iğrenç görünümlü, tiksindirici böceklerdir hamam böcekleri. Hamam böcekleri yaklaşık 6.500 çeşidi ile 2.000 metrenin üzerindeki yükseklikler ile kutup bölgeleri hariç dünyanın hemen her yerinde yaşayabilen bir böcek türüdür. Hamam böcekleri bilinen böcek türlerinden çok farklıdırlar. Hamam böcekleri insanların dayanabilecekleri radyasyonun 6 katına kadar daha fazla radyasyona dayanabilirler. Ayrıca kafaları koparılsa bile yaklaşık iki hafta kadar yaşayabilirler.

hamambocegi-ilaclama

hamambocegi-ilaclama

Hamam böcekleri yumurtlayarak ürerler. Yumurtalarını, kalorifer peteklerinin el ulaşamayacak yerlerine, kapı diplerine, yarık ve çatlaklara, lavabo ve musluk altındaki kuytu köşelere ve kesinlikle sıcak ve nemli yerlere bırakırlar. Hamam böcekleri yılda 4 ila 6 kere yumurtlayabilirler. Bir defada iki yüze (200) yakın yumurta bırakabilirler. Hamam böcekleri bir defa çiftleşebilirler, bu çiftleşme ile bir yıl boyunca yumurtlayabilirler. Hamam böcekleri yumurtalarını 20 li 30 lu paketler haline getirerek bırakırlar. Hamam böcekleri yumurtadan 15 – 20 gün sonra çıkar ve 15 – gün 60 arasında bir sürede erginliğe erişir. Ortalama 1 yıl ile 3 yıl arasında yaşayabilirler. Hamamböcekleri türlerine göre açık sarı renkten siyaha kadar değişen bir renk yelpazesine sahiptirler. Fakat renkleri yaşam şekillerine ve beslenme alışkanlıklarına etki etmez. Hamam böceklerinin boyları türlerine göre 1,5 cm.den başlayıp 7,5 cm.ye kadar uzayabilir. Hamam böcekleri salgıladıkları feromon salgısı ile su kaynaklarının yerini, yiyeceklerin yerini ve yuvalarının yerini bildirirler. Hamama böcekleri dokusal ve kimyasal iletişim kurabilirler.

Hamamböceği Ne Yer

Hamam böcekleri beslenme alışkanlıkları yönünden, kesinlikle diğer böcek ve haşerelerle karşılaştırılmamalıdırlar. Çünkü hamam böcekleri etçil ve otçul bir besin sistemine sahiptirler. Besin olarak kendilerinden küçük böceklerle beslenebildikleri gibi sebze ve meyvelerle de beslenebilirler. Bu da insanların bulunduğu yerlerde yaşamalarının en temel sebeplerindendir. Hamam böcekleri kanatlı olmalarına rağmen uçamazlar. Yürüyerek dolaşırlar, hamam böcekleri suyun altında boğulmadan yaklaşık yarım saat kadar yaşayabilirler. Bu özellikleri ile de hamam böcekleri, bilinen böcek ilaçlama yöntemleri ile yok edilemezler. Hamam böcekleri için çok daha değişik böcek ilaçlama yöntemleri kullanmak gerekir. Hamam böcekleri bilinen yaşam formlarından daha farklı bir yaşama sahip oldukları için diğer böceklerin aksine bir defa böcek ilaçlama yaparak kurtulmak mümkün olmamaktadır.

Hamam böcekleri geceleri aktifleşirler. Hamam böceklerini en çok gece görmemizin sebebi, hamam böceklerinin gece beslenmeleri nedeni iledir. Hamam böcekleri ile mücadele ederken haşere ilaçlaması yaptıktan iki (2) ay sonra tekrar böcek ve haşere ilaçlaması yapmak gerekir. Çünkü hamam böceklerinin yumurtaları da en az hamam böcekleri kadar dış etkilere karşı dayanıklıdır. Bu nedenle mücadele bir defa değil en az iki defa olmalıdır. Hamam böceği ilaçlaması yaptıktan sonra yapılması gereken diğer şeyse evimizin özellikle nemli ve sıcak olan bölgelerini sık sık kontrol etmek çatlak ve yarıkları uygun malzeme ile kapatmak olmalıdır.

Karınca İlaçlama

karinca-ilaclamasi

Karınca İlaçlama

Karıncalar Formicidae familyasına mensup yaklaşık 14 bin türü bulunan ve arılarla akraba olan bir türdür. Zar kanatlılar sınıfında yer alır.  Karıncalar koloniler halinde yaşarlar. 100 civarında avcı üyeye sahip koloniler olduğu gibi milyonlarca üyeden oluşan kolonilerde mevcuttur. büyük kolonilerde karıncalar işçi karınca asker karınca gibi çeşitli görevler üstlenmişlerdir.  bu koloniler içinde 1 ya da birkaç kraliçe karınca da bulunmaktadır. karıncalardaki uyum o kadar gelişmiştir ki onlar için süper organizma tabiri kullanılır.  Karıncalar karada yaşayan hayvanların kapladığı alanın %25’ini doldururlar bu çok büyük bir rakamdır. yeryüzündeki tüm kara parçalarında karıncalar görülür. Yapılan bilimsel araştırmalara göre karıncalar bundan tam 130 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır. Daha fazla

Kırkayak İlaçlama

Kırkayak İlaçlama

Kırkayak ilaclama

Kırkayak ilaclama

Genellikle çıyanlar ve tırtıllarla karıştırılan kırkayaklar geniş bir eklembacaklılar sınıfının üyeleridir. Kırkayakların isimleri oldukça fazla sayıda olan ayaklarından gelmekle birlikte, ortalama 36 – 400 arasında değişmekte olan ayak sayıları bazı türlerde 750 adede kadar ulaşabilmektedir. Yeryüzünde yaşayan on üç binden fazla çok bacaklı canlı türünün on binlik kısmını oluşturan kırkayak türleri görüntüleri itibarı ile tırtıllar gibi sevimli ve sıcak yaklaşımlar yerine, olumsuz izlenimlerle karşılanmaktadır. Daha fazla

böcek ilaçlama