Güve İlaçlama

güve3

 GÜVE İLAÇLAMA

            Odun, kumaş, kürk vb. şeylere zarar veren ve onları kemirip kullanılamaz hale getiren kurtçuklara verilen ortak bir addır.

Güve denince akla sadece gerçekten güveler (Tinea) değil, tırtıl halinde iken mağaza ve ambarlardaki mal ve eşyalara çok büyük zarar veren küçük kelebeklerin hemen hepsi anlaşılır. Esas güveler evlerde yaşarlar, küçük ve parlak renklidirler. Bu güvelerin, beyaza yakın renkli olan tırtılları sık dokunmuş ağdan yuvalarda barınırlar ve yün kumaşları, kürkleri, tüyler vb. şeyleri kemirir ve zarar veririler. Bu güvelerin en zararlıları halı güvesi (Tineola biseliella) ve kürk güvesi (Tinea pellionella) en zararlılarıdır.

guve-leopar-guvesi

guve-leopar-guvesi

GÜVELERDEN KORUNMA YOLLARI

            Güvelerden korunmak ve güveleri yok etmek için kumaşları, yünleri, halıları, kürkleri, tüyleri sık sık çırpmak, fırçalamak, havalandırmak ve sık sık güneşlendirmek gerekir. Güveleri kumaş ve diğer eşyalardan korumanın en kolay yöntemi, kumaş, kürk vb. eşyaların saklandığı sandık ve dolaplara, at kestanesi, lavanta, karabiber, ham kafuru, naftalin, paradiklorobenzen, piretr veya rotenon tozu koymaktır. Dolaplara koyacağınız bu tür şeyler güveleri eşyalarınızdan uzak tutacaktır. Bu malzemeleri koymaktan başka eşyalarınızı dolaplara katlayarak değil asarak koymakta güvelerin eşyalarınıza zarar vermesini önlemeye yardımcı olacaktır

Güveler Ne Yer

BUĞDAY GÜVESİ

            Dünyanın hemen her yerinde rastlanan bu güve türü, tarla ve ambarlardaki buğday ve mısıra zarar verir. Bu güvelerin tarlalara musallat olması sise, dişi kelebekler Haziran ayının ortalarına doğru (Tahılların ekildiği yerlerdeki iklim durumuna göre farklılıklar gösterebilir) ekili tahılların yapraklarına yumurtalarını bırakırlar. Yumurtadan çıkan tırtıllar, daha olgunlaşmamış tanelere girerek, taneleri içten emmeye başlar. Tahıllar hasat edilince gelişmiş tırtılların bıraktığı ikinci yumurtalar ambara alınan mahsule yerleşir. Bu güvelerle mücadelede sülfür buharı veya karbon tetraklorür ile karıştırılmış karbon sülfür kullanılır. Güveler tarafından yapılan ekmekleri insan sağlılığı için kesinlikle zararlıdır. Güve tarafından yenilmiş buğday unu ile yapılan mamuller tüketilmemelidir.

HALI GÜVESİ

            Adından da anlaşılacağı üzre evdeki halıları kemirerek halılara zarar veren bir güve türüdür. Güve halıları kemirirken aynı zamanda kozaya sardığı yumurtasını bırakır ve yumurtadan çıkan tırtıllar halıları kemirerek halılara zarar verirler. Halıları kaliteli deterjanlarla yıkamak, sıkı sık havalandırmak ve güneşe çıkarmak halıları güvelerden uzak tutar.. ancak güveler uzaklaştırılamıyorsa mutlaka güve ilaçlama yaptırılmalıdır

DERİ GÜVESİ

Bu güve türü genellikle deri mamulleri kemirerek beslenir. Bu beslenme esnasında kemirdikleri derilere tamiri imkânsız zararlar verirler. Genellikle deri eşya satan mağazalarda rastlanırlar.

ODUN GÜVESİ

Genelde odunsal eşya ve malzemelerle beslenen bu güve türü bulundukları yerlerdeki odundan yapılmış eşyalara zarar verirler.

GÜVELERDE ÜREME

Güveler yumurtlayarak ürerler. Erkek ile çifteleşen dişi güve, yumurtasını kozaya sarılı halde, bitkilerin yapraklarına, evlerde sıcak, nemli ve kuytu yerlere bırakırlar. Yumurtadan çıkma süreleri değişmekle beraber ortalama 6 ile 10 arasında yumurtadan çıkarlar. Yumurtadan çıkan larvalar bulundukları yerlerdeki eşyaları kemirerek, emerek beslenirler. Bir güve tırtılı ortalama 1 ay ile 1,5 aya arasında bir zamanda ergin bir güveye dönüşür. Güve ilaçlama yapılırken bu periyoda dikkat edilmelidir.

GÜVELERLE MÜCADELE

 Ham kâfuru, naftalin, paradiklorobenzen D.D.T. (diklorodifeniltrikloretan), H.C.H. (heksaklorosikloheksan), klordan, lindan gibi ilaçlarla güvelerle mücadele edilebilir. Bu maddelerin bazılar kokusu ve kimyasal yapısı ile güveleri uzaklaştırır, bazıları ise kimyasal yapılarındaki etkenlerle güveleri öldürür.

Güve İlaçlama

Güve ilaçlama yaptırmak için ileitşim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Güve Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama