Hamam böceği Özellikleri

HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA

Evlerimizde, kalorifer peteklerinin içinde, banyolarda, kazan dairelerinde ve daha bir çok yerde karşımıza çıkan, iğrenç görünümlü, tiksindirici böceklerdir hamam böcekleri. Hamam böcekleri yaklaşık 6.500 çeşidi ile 2.000 metrenin üzerindeki yükseklikler ile kutup bölgeleri hariç dünyanın hemen her yerinde yaşayabilen bir böcek türüdür. Hamam böcekleri bilinen böcek türlerinden çok farklıdırlar. Hamam böcekleri insanların dayanabilecekleri radyasyonun 6 katına kadar daha fazla radyasyona dayanabilirler. Ayrıca kafaları koparılsa bile yaklaşık iki hafta kadar yaşayabilirler.

hamambocegi-ilaclama

hamambocegi-ilaclama

Hamam böcekleri yumurtlayarak ürerler. Yumurtalarını, kalorifer peteklerinin el ulaşamayacak yerlerine, kapı diplerine, yarık ve çatlaklara, lavabo ve musluk altındaki kuytu köşelere ve kesinlikle sıcak ve nemli yerlere bırakırlar. Hamam böcekleri yılda 4 ila 6 kere yumurtlayabilirler. Bir defada iki yüze (200) yakın yumurta bırakabilirler. Hamam böcekleri bir defa çiftleşebilirler, bu çiftleşme ile bir yıl boyunca yumurtlayabilirler. Hamam böcekleri yumurtalarını 20 li 30 lu paketler haline getirerek bırakırlar. Hamam böcekleri yumurtadan 15 – 20 gün sonra çıkar ve 15 – gün 60 arasında bir sürede erginliğe erişir. Ortalama 1 yıl ile 3 yıl arasında yaşayabilirler. Hamamböcekleri türlerine göre açık sarı renkten siyaha kadar değişen bir renk yelpazesine sahiptirler. Fakat renkleri yaşam şekillerine ve beslenme alışkanlıklarına etki etmez. Hamam böceklerinin boyları türlerine göre 1,5 cm.den başlayıp 7,5 cm.ye kadar uzayabilir. Hamam böcekleri salgıladıkları feromon salgısı ile su kaynaklarının yerini, yiyeceklerin yerini ve yuvalarının yerini bildirirler. Hamama böcekleri dokusal ve kimyasal iletişim kurabilirler.

Hamamböceği Ne Yer

Hamam böcekleri beslenme alışkanlıkları yönünden, kesinlikle diğer böcek ve haşerelerle karşılaştırılmamalıdırlar. Çünkü hamam böcekleri etçil ve otçul bir besin sistemine sahiptirler. Besin olarak kendilerinden küçük böceklerle beslenebildikleri gibi sebze ve meyvelerle de beslenebilirler. Bu da insanların bulunduğu yerlerde yaşamalarının en temel sebeplerindendir. Hamam böcekleri kanatlı olmalarına rağmen uçamazlar. Yürüyerek dolaşırlar, hamam böcekleri suyun altında boğulmadan yaklaşık yarım saat kadar yaşayabilirler. Bu özellikleri ile de hamam böcekleri, bilinen böcek ilaçlama yöntemleri ile yok edilemezler. Hamam böcekleri için çok daha değişik böcek ilaçlama yöntemleri kullanmak gerekir. Hamam böcekleri bilinen yaşam formlarından daha farklı bir yaşama sahip oldukları için diğer böceklerin aksine bir defa böcek ilaçlama yaparak kurtulmak mümkün olmamaktadır.

Hamam böcekleri geceleri aktifleşirler. Hamam böceklerini en çok gece görmemizin sebebi, hamam böceklerinin gece beslenmeleri nedeni iledir. Hamam böcekleri ile mücadele ederken haşere ilaçlaması yaptıktan iki (2) ay sonra tekrar böcek ve haşere ilaçlaması yapmak gerekir. Çünkü hamam böceklerinin yumurtaları da en az hamam böcekleri kadar dış etkilere karşı dayanıklıdır. Bu nedenle mücadele bir defa değil en az iki defa olmalıdır. Hamam böceği ilaçlaması yaptıktan sonra yapılması gereken diğer şeyse evimizin özellikle nemli ve sıcak olan bölgelerini sık sık kontrol etmek çatlak ve yarıkları uygun malzeme ile kapatmak olmalıdır.

One comment

  1. muhammed diyor ki:

    hamam böceklerinden tam anlamıyla nefret ediyorum iğreniyorum helede yaz aylarına yakın üreyip çoğalıyorlar evimiz kırsalda olmaması rağmen karanlıkta ortaya çıkıyorlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama