Haşere Türleri

Haşere Türleri

Tahtakurusu

Tahtakurusu “cimex Lectularius” adındaki kan emici bir asalak olan tahtakurusu kahverenkli gövdesinin her ik yanında 3er ayağı olan yassı 4,5 mm büyüklüğünde kötü kokan bir böcek türüdür. tahtakuruları geceleri daha aktiftirler. sizi uykunuzdan kaşıntı nedeniyle uyandırabilirler. alerjik bir bünyeye sahip kişilere daha fazla zarar verebilir. emdiği kanı sindirmek için 1 yıl bekleyebilir. tehlikeli bir tür olmamasına rağmen çok rahatsız edici bir böcektir…

Kalorifer Böceği – Alman Hamamböceği

Kalorifer Böceği’nin diğer adı da Alman hamamböceğidir ülkemizde yaşayan en önemli 3 hamamböceği türünden biridir. 1cm boyundadır. Yumurtlama yöntemi ile çoğalan alman hamamböcekleri kapsül içerisidne 30-40 kadar yumurta bırakırlar ve bu yumurtaları sırtlarında farklı yerlere taşıyabilirler.  senede 10-11 kez yumurta bırakır. Belki de en pis yerlerde bu böcekler yaşar. O nedenle bir çok hastalığın taşıyıcısıdır. yenebilen ya da yenmeyen herşeyi tüketirler. Nemli sıcak bölgeleri severler, kalorifer arkaları onlar için güzel bir yaşam alanıdır. beyaz eşyaların motor kısımlarında da çok görülürler. Gıda zehirlenmesi, Bulaşıcı hastalıklar, mantar, veba, verem gibi birçok hastalığın kaynağıdırlar.

Amerikan Hamamböceği

Alman hamamböceğinden daha büyüktürler.  kırmızya çalan kahverengidnedirler. iri bir türdür. 1,5 yıl yaşayabilirler. ılık ve nemli ortamlarda yaşamayı severler, karanlıktan hoşlandıkları için geceleri aktif olurlar. bir gecede bütün binayı dolaşabilirler. Sıradan ilaçlamalarla bu böceklerden kurtulmak mümkün olmayabilir çünkü yılda 10 -12  kez yumurta bırakabilirler. bu yumurtaları kapsüller içinde bırakırlar. kapsüllerin içinde 30 -40 adet yumurta olur. bu yumurtaları yeni yerlere götürebilirler. her türlü hastalığı taşırlar.  kesinlikle kontrol edilmesi gereken bir böcek türüdür.

Oryantal Hamamböceği

Karafatma olarak da bilinirler. 2,3 cm boyundadırlar  siyah renkli oval gövdelidirler. her türlü pis şeyi rahatlıkla yiyebilirler. amerikan hamamböceği gibi ürerler. nemli ıslak yerleri severler daha çok lağımlarda ve logar kapaklarının içlerinde görülürler. bir çok hastalığın taşıyıcısıdırlar. Bu hamamböcekleri güçlü böceklerdir. dolayısıyla bireysel ilaçlamalar ya da işinin uzmanı olmayan ilaçlama firmaları tarafından yapılan ilaçlamalar böceğin direnç kazanmasını sağlayabilir.

Kene

Keneler örümcekgiller sınıfına mensuptur. 4 çift ayağı vardır. Delici bir kafası ve emdiği kanı depolamak için bir torbası bulunur. Deriye çok rahat tutunurlar. kısa boylu ot veya bitkilerin dallarında pusuya yatarak kanını emecekleri insanları ya da hayvanları beklerler. Daha çok kedi, köpek, koyun, sığır gibi hayvanların üzerlerine yapışırlar. 889 türü vardır. Bu türlerden birçoğu tehlikelidir. Keneler Ülkemizde Kırım Kongo Kanamalı Hastalığını yaydıkları için ölüncül böcekler olarak bilinmektedirler.

Pire

Pireler diğer böcek türlerinden farklı olarak yandan basıktırlar. 1 ila 10 mm arasında boya sahiptirler. kendi boylarının 100 -200 katı kadar zıplayabilirler. Pirelerin ayaklarındaki mekanizma yaya benzer ve kendilerini ileriye doğru ittirerek bu yayı harekete geçirirler. Pireler özellikle evcil hayvanlar üzerindne insanlara zarar verirler. Veba Tifüs tularemi gibi hastalıkların taşıyıcısıdır. Pire ilaçlaması aksatılmadan yapılmalıdır. aksi takdirde sağlık açısından çok ciddi riskler ortaya çıkabilir.

Bit

3000’den fazla türü olan oldukça küçük kanatsız yassıca grisiyah veya beyaz renkli parazitlerdir. İnsan bitleri görüldükleri yerlere göre isimlendirilirler. Baş biti, vücut biti ve kasık biti olarak vücudumuuzn çeşitli yerlerinde konaklarlar. Baş bitinin dişisi bir seferde 5000 yumurta bırakabilir. Bitler çok kaşındırıcı ve tahriş edici etkilere sahiptirler. gerçek bitler dene türleri (Çin’de) kan emici özelliklere sahiptir. Bit ilaçlanması gereken bir böcek türüdür.

Ev Faresi

En küçük fare türlerindne biridir boyları 3 cm civarındadır. iri kulakları küçük gözleri bulunur pirinç büyüklüüğnde siyah dışkılama yaparlar. iyi tırmanır ve sıçrarlar. Veba dahil olmak üzere bir çok hastalığın taşıyıcısıdrlar. besinlerimizi paylaşırlar ve taşdıkları mikroplar yaşam alanlarımıza bırakırlar. 21 günde 10 yavru yılda 10 yavrulama yapabilirler Bu da yılda 100 ev faresinin doğması demektir. yarım santimlik delikten geçebilen ve 5 metreden atlayabilen ev fareleri ilaçlanması gereken kemirgenlerdendir.

Lağım Faresi

Boyları 25 santime ağırlıkları 600 grama kadar ulaşabilir. iri bir fare türüdür. Üst kısmı daha koyu olan Lağım faresinin karın kısmı beyaz ya da gri olabilmektedir. Kanalizasyonlarda binaların bodrum katlarında çok sık görülürler. doğduktan 3 ay sonra yavru doğurabilir ve 1 yıl boyunca yaşamını sürdürebilir. çok iyi kemiricidir. elektirik kablolarını dahi kemirebilir. 15 metre yükseklikten atlayabilir. dayanıklı bir fare türüdür.

Çatı Faresi

Lağım faresidnen daha küçüktürler yaklaşık 300 gram ağırlığındadır. sivri burunları siyah ya da kahverengi renkleri vardır. 4 ay içinde yetişkin hale gelir ve bir defada 8 yavru verebilir. Yılda 6 kez yavru verir. leptospiroz, selmonella, bruselloz, kuduz gibi hastalıkları taşırlar. Binalarda çatılarda, bodrumlarda yaşarlar. oldukça zeki hayvanlardır. Çatı faresi ilaçlanması gereken tehlikeli bir kemirgendir.

Akrepler

En çok tanınan böcek türlerinden biridir. genelde diğer böcek türleriyle beslenirler. çok azı bitki özleriyle beslenir. açlığa dayanıklıdırlar. toprak altlarına, taş altlarına duvar kırıklarına yuva yaparlar. Akrepler yavrularını canlı doğururlar ve yavruları belli bir erginliğe ulaşıncaya kadar sırtlarında taşırlar. eğer yavru anne sırtından düşerse susuzluktan ölür.  Sıcak yerlerde yaşamayı severler İstanbul’da bir çok akrep türü yaşamaktadır. Akreplerin zehirleri türden türe farklılık göstermekle birlikte ülkemizde dünya sırlamasına girmiş zehirli akrepler bulunmaktadır.

Gümüş Böceği Gümüşçün

Gümüş böcekleri evlerimizde yaşayan ince uzun gümüş renkli böceklerdir. iki adet duyargaları vardır. nemli ve ılık yerlerde yaşamayı tercih ederler. özellikle banyo tuvalet ve mutfaklar gümüş böcekleri için gayet güzel yaşam alanlarıdır. 1 cm’ye kadar ulaşan boyu ile pastanelerde, kütüphanelerde un fabrikalarında ve fırınlarda sıkça görülürler. kağıt, kağıt ürünleri ve organik gıdalarla beslenirler. dikkatle ilaçlanması gerken bir böcek türüdür.

Ağaçkurdu

Ahşap zararlısı olan hayvanlardır. doğduklarında kurtçuk şeklindedir daha sonra erginleşir ve kitinden oluşan sert bir kabuğa sahip olan bir böcek halini alır genelde kahverenklidirler. ağaçların, ahşap mobilyaların içlerini kemirirler. Çok kıymetli mobilyalarınız bu böcekler sayesinde kısa sürede çürüyebilir. Ağaçkurtları ya da tahta kurdu olarak bilinen bu tür, ahşapı yerken “gırç gırç” diye bir ses çıkarır.  ilaçlanması gereken bir böcek türüdür.

Çıyan

Çıyanlar zehirli haşerelerdendir. boyları 3 ila 10 santimetre arasındadır. Çıyanların 34 adet anteni bulunur çok farklı renkleri vardır. İnsanlara saldırıda bulunmazlar ancak ayakkabı içlerine girebilirler. ya da çığplak ayakla dolaştığınızda sizi ısırabilirler. çıyan ısırığında ısırılan bölge temizlenmeli ve bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Çıyan ilaçlaması sizi çıyanlardan koruyacaktır.

Firmamız; çıyan ilaçlama, tahtakurdu ilaçlama, fare ilaçlama, tahtakurusu ilaçlama, bit ilaçlama, pire ilaçlama myte ilaçlama, kulağakaçan ilaçlama, akrep ilaçlama,karınca ilaçlama, arı ilaçlama, tatarcık ilaçlama,  yakan sineği ilaçlama, tesbih böceği ilaçlama, deri böceği ilaçlama gibi her türlü haşlere ilaçlaması ve böcek ilaçlaması yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama