Karasinek İlaçlama

KARASİNEKLERİN ÖZELLİKLERİ

 

            Karasinek (Musca domestica), İki kanatlılar (Diptera) sınıfının  Muscidae ailesinden bir böcek türüdür. Karasineklerin uzunluğu genel olarak 5 – 8 mm arasında değişir. Karasineklerin renkleri genel olarak siyah ve siyaha yakın koyu gridir. Dünya üzerinde kurulmuş bulunan yerleşim yerlerindeki bütün sineklerin yaklaşık olarak %90’ ını karasinekler meydana getirir. Karasinekler kutup bölgesinden ekvatora, doğudan batıya dünyanın her yerine yayılmış durumdadır. Karasinekler, insanların yaşabildiği her türlü iklim şartlarında yaşayabilirler.

            Karasinekler, kanatlı ve uçucu böceklerin içinde, uçma konusunda en yetenekli böcektir. Karasinekler arka kanatlarının değişimini sağlayan Halter adı verilen denge organı sayesinde en üstün uçma yeteneğine sahip olmuştur. Bu uçma yeteneği diğer hiçbir böcekte bu kadar gelişmiş değildir. Karasinekler için “Hava Akrobatı” diyebiliriz. Karasinekler her türlü gıda artığı ve çöp ile beslenebilirler. Karasinekler ortalama 3 km. uçabilirler. Bu uçma yetenekleri ile insanların yaşadığı her yeri istila edebilir, insanların yaşadığı her yere gelebilirler. Karasinekler gıda artıkları ve çöple beslendikleri için vücutlarına yapışan çok çeşitli hastalık mikrobunu kondukları ve dokundukları her şeye bulaştırabilirler. Karasineklerin en büyük özelliklerinden birisi de her 5 dakikada bir dışkılamalarıdır. Bu nedenle vücutlarına yapışmış halde ve dışkılarının içeriğinde bulunan diyare,  dizanteri,  hepatit,  çocuk felci, gıda zehirlenmeleri, salmonelloz, verem gibi hastalıkları bulaştırırlar.

 karasinek

VÜCUT YAPILARI VE DIŞ İSKELET (MORFOLOJİ)

            Karasineklerde, diğer böceklerde olduğu gibi iç iskelet bulunmaz. Bunun yerine, uçuş üstünlüğü, mükemmel bir manevra kabiliyeti sağlayan ve kitinden yapılmış bir dış iskelete sahiptir. Kitinden yapılmış olan bu kabuk karasineğin kanatlarını saniyede 200 defa çırpmasını sağlar. Karasineğin kanatlarının dış yüzeyinde ve başının arka kısmında bulunan çok hassas duyu organları (anten), uçuşla ilgili bilgileri anında beyine gönderir. Karasinekteki bu sistem, modern jet uçaklarına esin kaynağı olmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde karasineklerin reflekslerinin yani ani hareket etme kabiliyetinin insanlara oranla 10 kat fazla olduğu kabul edilmiştir.

KARASİNEKLERDE ÜREME

            Karasinekler, diğer böcek ailesi gibi yumurtlayarak çoğalır. Karasinekler yumurtalarını dışkı üzerine, çöplüklere, sıcak ve nemli yerlere (Bu tür yerleri özellikle tercih ederler) bırakırlar. Yumurtalar bir günden daha az bir sürede çatlar ve larvalar yumurtadan çıkar. Larvalar iki hafta sonra pupa dönemine girerler. Pupa evresindeyken başkalaşıp, dönüşüme uğrayarak , birkaç günde kanatlı ergin halini alırlar.

            Karasinekler çöpler ve gübrelerin bulunduğu nemli ve organik ortamlara 100 – 150 tanesi birden yumurtlarlar. Bu yumurtalardan çıkan larvalar, içinde bulundukları organik maddelerle beslenirler. Larvalar sıcak havalarda 7 – 8 günde sinek haline gelir ve uçmaya başlarlar. Karasinekler çok müthiş bir hızla çoğalabilirler. Karasineklerin hayatı çok kısadır.  Karasineklerin yumurtaları 25 derece sıcaklıktaki nemli bir yere bırakılırsa, yumurtalar, 10 saat gibi bir sürede çatlarlar. Kurtçuklar beslenebilmek için sıvı gıdalar ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle katı gıdaları sıvı hale getirebilmek için kendileri ile birlikte yaşayan bakterilere ihtiyaç duyarlar. Karasinek metamorfoz geçirip, yetişkin sinek olabilmeleri için 40 derece sıcaklıktaki mekanlara yönlendirilirler. 40 derece sıcaklık ortamında 6 günde iki kez daha metamorfoz geçirip yetişkin sinek haline gelirler. Dişi sinekler bir defada 100’ ün üstünde, hayatı boyunca da 600 ila 1000 adet yumurta bırakabilen dişi karasinek, larva halinden sonra ki üç gün içinde çok rahatlıkla yeniden yumurta bırakabilir. Bu tempolarıyla karasinekler çok hızlı ürerler.

            Baharın gelmesi ile Nisan ayının ortasına doğru yumurta bırakan bir karasinekten gelen nesil, aynı yılın Eylül ayı ortalarında bıraktığı yumurta sayısı 5 trilyonu geçer. Bir diğer ifade ile, bir gramın % 1’ i ağırlığındaki (yaklaşık olarak 70 sinek 1 gr. Ağırlığındadır) bir sineğin devamı olan nesillerden 80 bin ton ağırlığında bir sinek ordusu meydana gelebilir.

KARASİNEKLERİN BESLENMESİ

            Karasinekler uçuş esnasında çok yüksek miktarda enerji sarf ederler. Sarf edilen enerji nedeniyle vücut sıvısının içindeki şeker oranında büyük miktarlarda düşüş meydana gelir. Uyarıcı sistemler bu şeker eksikliğini beyne iletirler. Karasinek havada dolaşırken koku alıcılarıyla besin kaynaklarının yerini tespit eder. Besinlerin kokusu arttığında besinin kaynağına geldiğini anlayarak alıcılar bu kez beyne yere inmesi için sinyal gönderir. Eğer bu besinler karasineğin beslenmesine uygun ise, karasinek beslenme hortumu vasıtasıyla sıvı besinler emilmeye başlanır. Şekerli besinler daha çok emilir. Karasineğin ağzının içinde iki adet tüp bulunur. Bu tüplerin biriyle sıvı besinleri emer, diğer tüple de içinde enzimler bulunan tükürük salgılar. Yağlı, karbonhidratları ve proteinleri kolaylıkla hazmeder. Eğer sevdiği fakat çok sert bir yiyecek gelirse, yiyecekleri sıvı hale getirmek için bol miktarda tükürük sıvısı salgılar. İşte bu nedenle yiyeceklerin üzerine dışkısı ile birlikte bol miktar tükürük de bırakır. Bu şekilde mikroplar ve bakteriler hızla yayılır. Ağzının ve ayaklarını çevresinde 20 milyondan fazla bakteri taşıyan karasinek günde ortalama 25 ile 50 arasında dışkılar. O yüzden Karasinek İlaçlama yaptırmak çok önemlidir

KARASİNEKLERİN YAŞAM SÜRESİ

            Karasinekler ortalama olarak 2 ile 3 hafta arası bir ömür sürerler. Bu ömür sıcaklığa bağlı olarak azalabilir veya bir miktar artabilir. Karasinek yılda 8 ile 10 kere yumurtlar. Bir yılda ortalama 250 milyar sinek oluşabilir.

Karasinek İlaçlama

Böcek ilaçlama alanında sık karşılaşılan bir sorundur karasinek… Karasineklerle mücadele için profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım almanız gerekmekte. Karasinek İlaçlama yaptırmak ve karasinek ilaçlaması hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Karasinek Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama