Karıncalar

KARINCALAR

            Karıncaların, arılar ile birlikte, zar kanatlılar familyasındandır. Yaklaşık olarak 12.000 türü sınıflandırılmış, toplam 14.000 üzerinde farklı türü bulunan karıncalar, Antarktika kıtası dahil dünyanın bütün kara parçalarında yaşayabilen, dirsekli antenleri, boğumlu belleri ile diğer böceklerden kolayca ayrılırlar. Karıncalar koloniler halinde ve kast sistemi ile yaşayan canlılardır. Bir karınca yuvasının en içlerinde ana karınca (kraliçe karınca) ve ana karıncayı döllemek ve koloninin devamını sağlamak karıncalaramacıyla erkek karıncalar bulunur. Erkek karıncaların tek vazifesi ana karıncayı döllemektir. Ana karınca ile çiftleşen karıncalar sonrasında ölürler ve yerlerine yeni bir erkek karınca gelir. İkinci grupta ise asker karıncalar bulunur. Asker karıncaların görevi ise yuvayı ve koloniyi korumaktır. Üçüncü bölümde ise işçi karıncalar bulunur. Bizim gördüğümüz karıncalar genellikle işçi karıncalardır. Karınca ile mücadele, yuvanın içerisindeki ana karınca ve erkek karıncalar dahil tamamını karınca ilaçlama yok etmektir.

            Karıncaların en önemli özelliği kuvvetli bir işbirliği ruhuna sahip olmaları ve iletişim yeteneklerinin çok gelişmiş olmasıdır. Kanıcalar bilinenin aksine feromon denilen bir kimyasal salgılayarak iletişime geçerler. Salgıladıkları feromonun miktarı sayesinde buldukları yiyecekler, ortaya çıkabilecek tehlikeler gibi birçok konuda haberleşirler.

            Karıncaların salgıladıkları feromon hormonunun kokusunu, karınca ile mücadele ederken karıncaların üzerlerine böcek ilacı sıktığınızda duyabilirsiniz. Genellikle karınca ilaçlama firmaları yapılan karınca ilaçlama sonrasında ev veya işyerinizde bu kokuyu çok yoğun bir şekilde duyabilirsiniz.

Karıncaların Yaşam Alanları

            Karıncalar yeraltında yaptıkları yuvalarda yaşarlar ve bazı türlerin yaptıkları yuvalarda 3 milyonun üzerinde karınca yaşadığı bilinmektedir. Karıncalar tarlalarda, açık arazilerde yaşayıp yuva kurabildikleri gibi insanların yaşadıkları ve ayakaltı olmayan yerlerde de sıklıkla yuva yapmaktadırlar. İnsanlara yakın yerlerde yuva kurmalarının en önemli nedeni ise besin kaynağına yakın olma endişesi yatar. Çünkü insanların yakınlarında yaşamaları halinde kolaylıkla yiyecek bulabilmektedir. Bu nedenle karınca ile mücadele özellikle bahçeli evlerde ve az katlı binalarda yaşayan ailelerin en büyük sorunudur.     

Karıncaların Beslenme Rejimleri

            Karıncalar dünya üzerinde bulunan ve yenilebilen hemen her şeyi yiyebilirler. Bu yiyecek yelpazesinde tahıllardan, böcek ölüsüne kadar, baldan, meyvelere kadar her şey bulunur. Bu nedenle özellikle bahçeli evlerin karınca istilasına uğramaları çok sık rastlanan bir olaydır. Eğer açıkta yiyecek bırakırsanız ve karıncaların evinize girebileceği küçücük bir delik veya açık pencere / kapı varsa, evinizin kısa bir süre sonra karınca istilasına uğraması kaçınılmazdır. Şayet evinizin zemini müsaitse karıncaların evinizin balkonuna veya herhangi bir odasına yuva yapmaları ve var olan yuvalarından evinizin içeni açılan bir kapı yapmaları hiç de zor almayacaktır.

Karıncaların İnanılmaz Hayatta Kalma Yetenekleri

            Karıncalar narin yapılarına nazaran oldukça dayanıklı ve güçlü canlılardır. Bu nedenle birçoğumuz karınca ile mücadele konusunda başarısız oluruz. Bunun en önemli nedeni karıncaların vücut yapıları ve çok güçlü yaşam dirençleridir. Karıncaların yuvalarını su basması halinde, birleşerek bir yumak veya top haline gelmekte ve bu yumağın içerisine kesinlikle su girmemektedir. Aynı şekilde toplaca sel baskınına maruz kalan karıncalar aynı şekilde bir yumak haline gelerek su üzerinde batmadan yüzebilmektedir. Karıncalar bu özelliklerini, akarsuyun bir yakasından diğer yakasına geçmek için de kullanırlar. Yani sizin yaşadığınız yerde karınca yuvasının olmaması, evinizin veya işyerinizin ya da tarlanızın karıncalar tarafından istila edilmeyeceği anlamına gelmez.

            Karıncalar ortaya çıkan yaşamsal tehditleri birbirlerine haber vererek, koloninin hayatta kalmasını sağlar. Bu nedenle siz evinizdeki veya işyerinizdeki karıncaları yok ettiğinizi sanırsınız ama birkaç gün sonra karıncalar yeniden ortaya çıkar. Karınca ile mücadele etmenin en doğru yolu karınca ilaçlama firmaları ile çalışmak ve karınca ile mücadele konusunu işinin ehli bir karınca ilaçlama firmasına bırakmaktır.

Karınca İle Mücadele

            Birçoğumuz karıncaların pis olmadıklarını ve zararsız olduklarını düşünür. Ama bilinen gerçek aslında çok farklıdır. Çünkü karıncalar tahılların yanı sıra leşleri yerler. Hayvan dışkıları içinde yenilebilecek besinleri ararlar. Tabi gezinmeler sonrasında ayakları ve vücutlarına da birçok bakteri ve mikrop bulaşması kaçınılmazdır. Bu nedenle dışarıdan evinize yiyecek toplamaya gelen ve yiyeceklerinizin üzerinde gezinen karıncalar, yiyeceklerinizin üzerine birçok bakteri ve mikrobu bulaştırabilir.

            Karınca ile mücadele için birçoğumuz marketlerde satılan amatör kullanım için üretilen karınca ilaçlarından medet umar. Fakat karınca ile mücadele gerçek anlamda profesyonelce yapılması gereken ciddi bir iştir ve bu işi karınca ilaçlama şirketleri vasıtası ile yapmak, karıncalardan en kısa sürede ve kolayca kurtulmanızı sağlayacaktır. 

            Unutmayın karınca ile mücadele sadece yiyeceklerinizi korumaz aynı zamanda elektronik cihazlarınızı da korur. Çünkü yapılan araştırmalar neticesinde, karıncaların en çok ilgisini çeken şeylerden birisi de elektronik cihazlardır. Ve bu gün dünya üzerinde meydana gelen elektronik cihaz arızalarının % 30 “u karıncalar yüzünden meydana gelmektedir.

Karıncalardan kurtulmak için

            Karıncaların yuvalarına su dökerek, yuvaların içerisine karınca ilacı sıkarak veya karınca ile mücadele için üretilmiş kimyasalları kullanarak karıncalardan kurtulamazsınız. Karınca ile mücadele de en doğru yolu doğru seçilmiş karınca ilaçlama firması ile anlaşmak ve karınca ile mücadele konusunu, karınca ilaçlama firmaları yardımı halletmektir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama