Kırkayak İlaçlama

Kırkayak İlaçlama

Kırkayak ilaclama

Kırkayak ilaclama

Genellikle çıyanlar ve tırtıllarla karıştırılan kırkayaklar geniş bir eklembacaklılar sınıfının üyeleridir. Kırkayakların isimleri oldukça fazla sayıda olan ayaklarından gelmekle birlikte, ortalama 36 – 400 arasında değişmekte olan ayak sayıları bazı türlerde 750 adede kadar ulaşabilmektedir. Yeryüzünde yaşayan on üç binden fazla çok bacaklı canlı türünün on binlik kısmını oluşturan kırkayak türleri görüntüleri itibarı ile tırtıllar gibi sevimli ve sıcak yaklaşımlar yerine, olumsuz izlenimlerle karşılanmaktadır.

Her ne kadar otçul ve zehirsiz olsalar da kırkayaklar da yüzey ile sürekli temas halinde olan böcekler olduklarından birçok hastalık virüsü ve mikrobun taşınmasında etkili bir role sahiptir. Çıyan ilaçlama işlemlerinin aynısı uygulanarak kırkayak gözlemlenen ortamlar sterilize edilebilmektedir. Kırkayakların da diğer böcek türleri gibi koloniler halinde hareket ettiği durumlar gözlemlenmekle birlikte genellikle yeşilliğin bol olduğu alanlarda gözlemlenirler. Görüntüleri etçil bir böcek olan çıyanlara çok benzediği için haşere ilaçlama firmalarına sık sık panik halinde çıyan ilaçlama talepleri gelmektedir. Hemen hemen aynı ilaçlar kullanılıyor olsa da kırkayak ilaçlama çok daha hafif ürünlerle yapılabilecek bir işlemdir ki, insan sağlığının riske atılmaması adına daha hafif kimyasal maddelerin kullanımının tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Kırkayak ilaçlama yaptırmak için iletişim sayfamızı ziyaret ederek danışmanlık alabilirsiniz.

One comment

  1. muhammed diyor ki:

    kırk ayalardan nefret ediyorum genelde kırsal alanlarda görülüyorlar yeşillik olan bölgelerdede olabiliyorlar.Yaz ayı içinde ilaçlamasını almayı düşünüyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama