Pire

Pire İlaçlama – Flea Pest Control

Pirelerin Özellikleri

Pire Nedir: Pireler Siphonaptera familyasından bir asalak türüdür. Kanatsız bir parazit olan pireler delici ve kesici bir ağza sahiptirler. Bu ağız ile kuşların ve memelilerin kanını emerek beslenirler. Pirelerin dünya üzerinde 2 binden fazla türü vardır. En bilindik pire türleri şunlardır.

Pire Türleri

 • Kedi piresi (Ctenocephalides felis)
 • Köpek piresi (Ctenocephalides canis)
 • İnsan pire (Pulex irritans)
 • Moorhen pire (Dasypsyllus gallinulae)
 • Kuzey sıçan piresi (Nosopsyllus fasciatus)
 • Oryantal sıçan piresi (Xenopsylla cheopis)

Morfolojisi ve Davranışları

Daha önce pireler hakkında bilgi vermiştik. Ancak biraz daha detaya girmek istedik. Pireler 1.5 ila 3 milimetre boyutunda oldukça çevik kanatsız böceklerdir. Arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzundur. Pireler 18 cm yükseğe sıçrayabilirler. Pireler zıplaması ile meşhurdur. Ancak pireler kasları ile zıplamazlar. Yani kasları yoktur. Bir çeşit protein onların zıplamasını sağlar. Bir okun yaydan çıkması gibi diledikleri zaman ok gibi fırlamaları bu protein sayesindedir.  Pireler yassı yaratıklardır. Hayvanlardan, insanlardan, kuşlardan kan emerek yaşarlar.

pire yandan

pire

Pirelerin yaşam döngüsü

 • Yumurta
 • Larva
 • Pupa
 • Yetişkin Pire

Olmak üzere 4 dönemlik yaşam döngüleri vardır.  Yeryüzündeki pire varlığının sadece %5i yetişkindir. %50’si yumurtadır. Geri kalanı da pupa ve larvadır[i].  Yumurta oluşması için yetişkin pirenin önce bol bol kan emmesi gerekir. Dişi pireler 5000 yumurta bırakabilir. Uygun koşullarda 3 yıl yaşayabilir. Ancak bunun için uygun koşulların olması gerekir. Uygun ısı ve nem yeterli besin olması durumunda pireler uzun yaşarlar. Ancak genellikle pireler 3 ay gibi bir süre yaşarlar. Çok az pire 3 yıla kadar yaşar.

Konak ile Pire  İlişkisi

Pireler sıcakkanlı omurgalılar üzerinde yaşarlar. Bunlar arasında Kedi, köpek, insan, kanatlı hayvanlar, tavşanlar sincaplar ve fareler sayılabilir.

Pire Isırığı

Pireler ısırdıkları yere pulikoz adı verilen bir madde salgılarlar. Bu madde pire ısırığı etrafında yanma, kaşınma, tırmıklanma hislerinin oluşmasına neden olur. Pire ısırığı tedavi edilmezse 2-3 hafta kaşıntılı ve iltihaplı bir süreç meydana gelebilir. Hayvanlarda da benzer sıkıntılar ortaya çıkar, hayvanlarda pireler tüy kaybına yol açabilir. Huzursuz ve mutu olamayan evcil hayvanların bu durumlarının temel nedeni pirelerdir. Pire ısırması çok kaşındırıcı bir etkiye sahiptir. Bebekleriniz için bu alerjen olabilir

Pire Isırığı Tedavisi

Pire ısırığı tedavisi için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Eczaneden pire ilacı alabileceğiniz gibi evde pire ısırığına karşı önlemler alabilirsiniz. Bunun için evde pire ısırığı tedavisi yazımızı okuyunuz. Bunun dışında, kaşıntıyı önleyici pire ısırığı kremleri, antihistaminikler ve hidrokortizon, Kalamin losyon, pire ısırığı  kaşıntısı için etkili olduğu kanıtlanan ilaçlardır

Pirelerin yaydığı hastalıklar

Pirelerin zararları maalesef çok fazladır. Pireler taşıyıcıdır. Hayvandan insana hastalık taşırlar. Pireden bulaşan hastalıklara bir göz attığımızda karşımıza birçok vektör çıkıyor. Bunlar:

 • Pireden bulaşan Bakteriler: endemik tifüs bakterisi, pestis Yersinia bakterileri, Rickettsia typhimurium, Rickettsia felis ve Bartonella henselae
 • Pireden Bulaşan Virüsler: mixomatosis
 • Hhelminthler: Hymenolepiasis tenya
 • Vekttörler (hastalık yapıcılar): Trypanosome protozoonlar, Herpetosoma[ii]

Pireler Boğulur mu?

Pireler 12 saat suyun içinde kalsa da çıktığında ölü gibi görünse de 1 saat içinde tekrar canlanır. Su içinde 24 saat kalan pire ise ölecektir. Sabun pirenin ölmesini hızlandırır.

Kedi ve köpekleri Pireden korumak

 Pireler en çok kedi ve köpeklerde görülür. Pire ile mücadele gerçekten sıkıntılıdır. Ancak pire tasmaları bir nebze işe yaramaktadır. Fakat bu tasmalar pireler geldikten sonra işe yaramaz. Hayvanlarınızı sürekli temizlemeniz gerekmektedir. Pireleri korumak ve temizlemek için sedir ağacı yağı da kullanabilirsiniz. İşe yaradığı kanıtlanmıştır. Lufenuron, metopren pirelerden kurtulmak için kullanılan etken maddeler arasındadır. Kediler ve köpekler için farklı pire tedavileri uygulanmalıdır. Köpek için yapılan uygulamalar kedileri öldürebilir. O yüzden mutlaka bir veterinerden destek almanız gereklidir.[iii]

Ayrıca bkz:  pire köpekten insana bulaşır mı?

Evleri Pireden Korumak

İnternette sıklıkla pire nasıl yok edilir, pireden nasıl kurtulunur, pire nasıl ölür? Sorularının yanıtlarını arıyorsanız muhtemelen bu sayfaya geldiniz demektir. Bu noktada pirelerden nasıl kurtulunur. Pireler nasıl yok edilir. Size anlatmaya çalışacağız.  Her şeyden önce bir uzman yardımı şarttır. Pire ilaçlama firmaları İstanbul’da bi hayli fazla ancak alanında uzman, teknik bilgiye sahip pire ilaçlama şirketi sayısı oldukça az! Bu bakımda pire ilaçlama yaptırmak istiyorsanız iyi bir seçim yapmanız gerekiyor.  Pirelerden kurtulmak için evcil hayvanınız varsa hem evcil hayvanınız hem de eviniz pirelerden korunmalı ve temizlenmelidir. Pire ilaçlaması yaptırmaya karar verdiyseniz bizi arıyor, sizin için uygun bir zamana randevu alıyorsunuz. Pire ilaçlama öncesi yapılması gerekenleri yapıyorsunuz ardından hem evcil hayvanlarınız için veteriner tarafından tedbirler alınıyor. Hem de biz pire ilaçlamanızı yapıyoruz. Böylece pirelerden tamamen kurtuluyorsunuz. Pire ilaçlama yaparken doğru pire ilaçları kullanılıyor. Doğru noktalara doğru yoğunlukta ilaç sıkılıyor.

Pire İlaçlama Fiyatları

Pire ilaçlama İstanbul için düşünüldüğünde kaliteli bir hizmet alınmak istenirse 3 haneli rakamlara yapılıyor. Ancak pire ilaçlama yapılacak yerin metrekaresi de oldukça önemlidir. Pire ilaçlama fiyatları konusunda net bir rakam buraya yazmak doğru olmaz. Ancak pire ilaçlama fiyatı hakkında kesin bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Pire Resimleri

[i] http://www.ipm.ucdavis.edu/PMG/PESTNOTES/pn7419.html

[ii] https://en.wikipedia.org/wiki/Flea

[iii] http://npic.orst.edu/pest/flea.html

2 comments

 1. ceyhan eren diyor ki:

  apartmanı pireler için ilaçlatmak istiyorum
  pire apartmanını giriş katı ve bodrumda bulunmaktadır.
  pire buraya nasıl girmiş olabilir
  pire taşıyıcısı sokak kedileri olabilirmi
  pire hangi ortamda bulunur
  ortam mı temizlenmeli
  kedilermi ortamdan uzaklaştırılmalı

  • ilaclama diyor ki:

   Pireler evcil hayvanlardan, kümes hayvanlarından çeşitli yabani hayvanlardan apartmanınıza gelmiş olabilir. Ancak pireler çok farklı yolalrla insan yaşam alanlarına girebilir. Detaylı bilgi ve pire ilaçlama teklifi için 0212 284 82 84 nolu telefondan bize ulaşınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama