Pireler hakkında bilgi

pire-ilaclama

Pireler Hakkında bilgi

Pirelerin Özellikleri

PİRE

Pire, Siphonaptera takımını oluşturan kanatsız,küçük, kan emici 1.600 olayında böcek türüne verilen genel bir addır. Medikal önemi bulunan türler Cediopsylla, Ceratophyllus, Ctenocephalides, Ctenophthalmus, Diamanus, Echidnophaga, Hoplopsyllus, Leptopsylla, Monopsyllus, Neopsylla, Nosopsyllus, Oropsylla, Pulex, Rhopalopsyllus, Tunga ve Xenopsylla cinsleri içerisinde bulunmaktadır.

            Pireler, tropik bölgeler, astropik bölgeler ve ılıman bölgelerden tutun, kutuplar bölgesine kadar yayılmıştırlar. Vücutları çok özel ve dayanıklıdır. Pireler bu özel vücut yapıları sayesinde memelilerin ve kanatlıların derisine tutunur ve derisine tutunduğu canlının kanını emerek beslenir. Pireler konakladıkları canlıdan, başka bir canlıya geçerken beraberlerinde çok tehlikeli ve ölümcül hastalıkları da taşır ve bulaştırırlar. Genellikle köpek, kedi, insan, tavşan ve kümes hayvanlarında bulunurlar ve ısırdıkları yerleri uyuşturmak için kullandıkları salgı kaşıntı yaratır. Alerjik reaksiyon gösterildiği takdirde deride kızarıklıklar oluşur.

pire-ilaclamaMORFOLOJİSİ (VÜCUT YAPISI)

            Pireler genellikle küçük yapılıdırlar. Vücutları üzerinde kanatları yoktur. .Boyları 1,5 milimetreden 3,3 milimetreye kadar değişiklik gösterir. Hızlı hareket edebilirler ve genelde koyu renkli canlılardır. Pireler çok ayaklı böceklerdendir. Pirelerin vücutlarında üç sağ tarafında, üç sol tarafında olmak üzere toplam altı ayağı vardır. Pirelerin ayakları üzerinde ve uç kısımlarında çengeller bulunur. Ayakuçlarında bulunan bu çengeller üzerinde konakladıkları canlıya tutunmalarını sağlar. Pirelerin vücutları üç kısımdan oluşur. Pirelerin baş kısmı küçük yapılıdır ve vücutlarına oranla oldukça küçük bir baş yapısına sahiptirler. Başlarının üst kısmında gözleri ve konakçılarının kanını emmeye yarayan ve yapısı kan emmeye göre şekillendirilmiş bir ağızları bulunur. Pirelerin vücudu yanlarından basık ve yassıdır. Buna rağmen pirelerin karnı oldukça büyüktür fakat az olan pirelerde bu fark edilmez. Pireler kan emdikçe karınları şişer ve büyür. Pirelerin renkleri yaşadıkları iklim bölgelerine farklılık göstermesine rağmen genellikle sarı, siyah, kahverengi ve kırmızı renklerde olabilirler.

YAŞAM VE EKOLOJİ

            Pireler hemen hemen diğer böcekler ve asalak yaşam süren diğer canlılar gibi dünyanın her yerinde yaşayabilirler ve bulunabilirler. Pireler yapı olarak hemen bütün iklim koşullarına uyum sağlayabildikleri için dünyanın her yerinde yaşabilirler. Türkiye’de en sık görülen pire türleri ise; insan piresi, kedi piresi, köpek piresi, toz (kum) piresi, pamuk piresi, kar piresi, kül piresi, toprak piresi, fare piresi, su piresi, ağaç piresi, toz piresidir.

DAYANIKLILIK

Siphonaptera takımında bulunan paraziter kan emen kanatsız böcekler. Yaklaşık olarak 2500 tür pireden % 94’ü memelilerden, geri kalan kısmı ise kuşlardan kan emmektedir. Pireler sürekli olarak farklı konaklardan kan emme alışkanlıkları nedeniyle birçok hastalığı taşırlar. Pireler genel tropik iklim böcekleri olarak bilinseler ve soğuk iklimde de rahatça yaşabilirler ve erişkin bir pire çok bir bölgede bile köpeğin ve kedinin vücudunda ölmeden yaşayabilir.

TÜRLER

Siphonaptera takımında bulunan paraziter kan emen kanatsız böceklerden olan pirelerin medikal önemi bulunan türler Cediopsylla, Ceratophyllus, Ctenocephalides, Ctenophthalmus, Diamanus, Echidnophaga, Hoplopsyllus, Leptopsylla, Monopsyllus, Neopsylla, Nosopsyllus, Oropsylla, Pulex, Rhopalopsyllus, Tunga ve Xenopsylla cinsleri içerisinde bulunmaktadır.

PİRELER TARAFINDAN BULAŞTIRILAN HASTALIKLAR

            Pirelerin beslendiği canlılarda bulunan bir hastalık varsa pireler bu hastalığı diğer kan emdiği canlıya bulaştırır. Pirelerin tükürük salgısında bulunan  Yersinia Pestis adlı (bakteri) insanlara bulaştığında ölümcül Hıyarcıklı Veba hastalığı meydana gelebilir. Tıbbın ve tedavinin gelişmediği Ortaçağ Avrupa’sında  Vebanın insanlara bulaşmasında başrolü oynayan keme piresi (Xenopsylla cheopis) ve akrabaları  Avrupa nüfusunun yaklaşık dörtte birinin ölümünden sorumludur.   Pireler genel olarak Tifüs hastalığı, Alerjik hastalıklar, dizanteri, cilt hastalıkları, humma mikrobu,  veba hastalığı ve kuduz hastalıklarını bulaştırırlar. Bu hastalıkların birçoğu tedavi edilmedikleri takdirde ölümcüldür veya çok ağır kalıcı hasarlar verebilirler.

PİRELER  EN ÇOK HANGİ MEVSİMDE GÖRÜLÜR?  

Yaz başında ve yaz aylarında pire popülasyonunda artış görülür. Bunun nedeni ise pireler tropik bir böcek olarak sıcak havaları daha çok sevmeleridir. Fakat pireler konakçı buldukları sürece kış aylarında da canlı kalıp beslenmeye devam ederler. Havaların ısınması ile birlikte ortaya çıkan pireler genel olarak yılın daha sıcak olan altı ayı (4. ay ile 10. ay arası) çok sık görülürler.

PİRELER NE KADAR YAŞAR 

Pirelerin ortalama ömürleri 12- 24 ay arasında değişmektedir. Doğu ve güney doğu gibi soğuk  iklim şartlarında bu ömür daha da kısa olabilmektedir.

Pireler Hakkında Genel bilgiler

Pireler, hastalık bulaştırır, üzerinde yaşadıkları (konakladıkları) canlının kanını emmek için deriyi delerek derinin altından kanı emerek beslenirler. Deriyi parçalayıp bölebilmek için tükürük salgılarlar. Bu tükürük salgısının içinde narkoz etkisi gösteren ve morfine benzer bir etken madde bulunur. Bu madde pire ısırığının, ısırılan canlı tarafından hissedilmesini engeller. Fakat aynı tükürük salgısı kaşıntı ve kızarıklık da yapar. Bu nedenle pire tarafından ısırılan canlı kaşınır. Pire ısırığından kaynaklanan kaşıntılar için eczanelerden kaşıntı önleyici ilaçlar alabilirsiniz. ya da pire sorununuzu kökten çözmek için pire ilaçlama yaptırabilirsiniz. bunun için bize ulaşmanız yeterli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama