pireler

PİRELER

            Parazit bir yaşam süren pireler, memeli ve kuşların üzerinde yaşar ve üzerinde yaşadıkları canlının kanını emerek beslenirler. Dünya üzerinde bilinen 2.000’ den fazla farklı türü bulunan pireler dünyanın kutuplar hariç hemen her yerinde yaşabilir ve üreyebilir. Pirelerin en bilinen türleri;pire

  • Kedi piresi
  • Köpek piresi
  • İnsan piresi
  • Kanatlı piresi
  • Kuçey sıçan piresi
  • Oryantal sıçan piresi

Genel Özellikleri

            Tropik iklim bölgesinde yaşayan, fakat her türlü iklim koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilen pirelerin boyutları 1,5 mm. Den 3,3 mm.ye kadar değişebilir. Vücut renkleri koyudur. Genellikle kedi, köpek, kanatlı hayvanlar ve insanların vücutlarında yaşar beslenirler. Bu nedenle pire evcil hayvan besleyenlerin pire ile mücadele konusunda oldukça hassas davranmaları ve evcil hayvanlarının üzerlerinde pire bulunduğundan şüphelendiklerinde, evcil hayvanları ile birlikte ev ve işyerlerini de mutlaka pire ilaçlama yaptırmaları şiddetle önerilmektedir.

Pireler, üzerinde konakladıkları canlının kanını emmek için tükürük salgısı içinde bulunan bir kimyasal salgılayarak canlının derisini deler. Pirenin deriyi delme ve kan emme işlemi sırasında deri üzerinde şiddetli bir kaşınma hissi oluşur. Pireler kıvrak vücut yapıları nedeni ile çok hızlı hareket edebilirler. Ayaklarının yapısı nedeni ile vücutlarına oranla çok yükseklere sıçrayabilirler. Bu nedenle pireleri yakalayarak öldürmek hemen hemen imkânsızdır.

Pirelerin Zararları ve Bulaştırdıkları Hastalıklar

            Pireler tükürük salgılarında bulunan bir çeşit bakteri (Yersinia Persis) sayesinde ısırdıkları canlılara Hıyarcıklı Veba bulaştırabilir. Bu hastalık tedavi oldukça zor ve erken fark edilmediğinde çok öldürücü olabilen bir hastalıktır ve aynı zamanda çok bulaşıcıdır. Bu nedenle özellikle piknik için veya başka bir nedenle araziye çıkıldığında elbise ve vücut üzerinde pire ile mücadele yapmak amacıyla pire araması yapılmalıdır. Ayrıca evcil hayvanlar üzerinde de mutlaka pire taraması yapılmalı ve pireden şüphelenilmesi durumunda mutlaka pire ilaçlaması yapılmalıdır.

            Özellikle bahçeli evlerde oturanların pire ile mücadele edebilmeleri oldukça zordur. Bu nedenle pire ilaçlama firmaları ile profesyonel anlamda pire ilaçlama işlemi yaptırılmalıdır. Büyük ve kalabalık kentlerde, özellikle İstanbul pire ilaçlama firmaları bu konuda gerçek anlamda pire ile mücadele konusunda ciddi anlamda çalışmalar yapmaktadır.

Pirelerin Üreme ve Yaşam Döngüsü    

            Pireler, diğer canlılardan farklı olarak yaşamlarını dört farklı evrede tamamlar.

  • Yumurta
  • Larva
  • Pupa
  • Yetişkin

Dişi pire yumurtladıktan sonra iki hafta içinde yumurtalar çatlar ve larvalar dünyaya gelir. Larvalar genellikle dışkı, ölü böcekler gibi beslenebilecekleri alanlarda bulunur. Burada beslenerek gelişen larvalar, pupa evresine geçer. Pupa evresinde de iyice beslenerek gelişen pupalar ergin pireler haline gelir. Sonrasında yakınlarında bulunan bir canlının üzerine sıçrayarak beslenmeye başlar. Pire yumurtalarının yok edilmesi oldukça zor bir süreçtir. Bu nedenle pire ilaçlama genel anlamda amatörce yapılabilecek bir işlem değildir. Bu nedenle pire ilaçlama firmaları ile yardımlaşmak ve pire ile mücadele konusunu, pire ilaçlama firmaları ile halletmek en mantıklı çözümdür.

Evin Pireler Tarafından İstila Edilmesi

            Pireler canlıların kanları ile beslendikleri için, ev ve işyerlerinin pireler tarafından istila edilmesi çok uzak bir ihtimal değildir. Öncelikle kapalı yaşam alanlarının pireler tarafından istila edilmesini önlemek için evcil hayvanların vücutları, tüyleri mutlaka kontrol edilmeli, yatakları, yuvaları belirli periyotlarla ve sık sık temizlenmeli, yatak ve yıkanabilir eşyaları en az 50° sıcaklıkta yıkanmalıdır. Pire ile mücadele amacıyla pire ilaçlama firmaları tarafından sunulan pire ilaçlama hizmetinden yararlanmalı ve bu işlemi en az altı ayda bir tekrar ettirmelidir. Pirelerin yumurtaların yok edilmesinin zor olduğunu unutmamalı ve pire ilaçlama işlemi sürekli olarak yapılmalıdır. İstanbul pire ilaçlama firmaları tarafından uygulanan pire ilaçlama yöntemleri ile pire ile mücadele etmek çok daha kolay olabilmektedir.

Pire Isırığının Tedavisi

            Pire ısırığının neden olduğu kaşıntılar için kaşıntı önleyici krem ve pomatlar kullanılabildiği gibi, antihistaminikler veya hidrokortizonlar ile de pire ısırıklarının neden olduğu kaşıntılar tedavi edilebilir. Ayrıca kalamin içerikli losyonlar da pire ısırıklarının tedavisinde faydalı olmaktadır.

Evcil Hayvanlarda Pire İle Mücadele

            Özellikle kedi ve köpek besleyenlerin en büyük sorunlarından bir tanesi de, hayvanın evden çıkıp / kaçıp dışarılarda gezmesi ve eve pire getirme ihtimalinin olmasıdır. Hayvanların eve pire getirmemesi için pire tasması, pire tozu kullanılabilir. Bu yöntemler hayvanlarda pire ile mücadele konusunda en bilinen yöntemlerdir. Ayrıca pire bulunan hayvanlarda pire ilaçlama yaptırılması da çok önemlidir. Evcil hayvanlarda pire bulunması halinde mutlaka evcil hayvanların yaşadıkları yerlerin, evlerin, işyerlerinin de pire ilaçlama firmaları tarafından, pire ilaçlaması yapılması, pire ile mücadele de çok önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama