Salyangoz İlaçlama

Salyangoz İlaçlama

Salyangozlar İle Alakalı Bilgiler

Salyangoz, yumuşakçalar grubunda yer almış olan kara canlılarıdır. Bu canlılar sırtında taşıdığı sert kabuk sayesinde kendisini tehlikelerden korumaktadır. Salyangoz kabuğu yukarı doğru burulmuş olan sert bir yapıdır. Salyangozun başucunda iki adet anteni bulunur. Besinlerini bu antenlere sayesinde bulmaktadır. Beslenmesini hem otçul hem de etçil olarak sağlar. Otçul şekilde beslenen salyangozlar bitkilerin yeni filizlenmiş olan kısımlarını yer. Bu sebepten dolayı tarım ile uğraşanların sevmediği haşere grubunda yer alır. Bitkiler ile beslenen salyangozların yanında et ile beslenen türleri de bulunur. Bu türler nemli ve bol yağış alan bölgelerde yaşamaktadır. Bu sebepten dolayı Marmara ve Karadeniz bölgesinde sıklıkla rastlanır. Özellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında karşımıza çıkar. Bu böceklerin vücutları su ile kaplıdır. Bundan dolayı sürekli olarak suya ihtiyaç duyar. Vücutları sümüksü tarzında bir sıvı üretir. Üretmiş oldukları bu sıvı salyangozlar açısında önemlidir. Bu sıvı ile vücut sıvısını dengede tutmaktadır.

Salyangozun Özellikleri Nelerdir?

– Kemirici ağız yapısı bulunan salyangoz bitki köklerini kemirmektedir. Bitkilerin gelişimi engeller.

– Salyangozlar özellikle yağmur sonrasında ortaya çıkar. Salyangoz ilaçlama da yağmurlu havalardan sonra yapılır.

– Vücutlarından sıvı üretir. Bu sıvı kendisi için oldukça önemlidir.

– Karada, denizde ve tatlı sularda yaşayan cinsleri bulunur.

– Rutubetli ve nemli olan bölgelerde yaşarlar.

– Sırtında bir kabuk bulunur ve tehlikelerden korunmasını sağlar.

– Beslenmesini yaprak ve bitki kökleri ile sağlar.

– Hareketlerini sürünme şeklinde sürdüren salyangoz üretmiş olduğu sıvı üstünde sürünmektedir.

– Salyangozun üretmiş olduğu sıvı çok sıcak havalarda kurur ve soğuk havalarda donar. Her iki durumda da salyangoz ölür.

Salyangozlar Nasıl Beslenir?

Salyangoz kendi ağırlığının 15 katına kadar beslenir. Besin maddesi olarak yeşil bitkileri tercih eder. Kuru bitkileri beslenme aracı olarak seçmez. Yemiş olduğu bitkileri sürekli depolar. Kış aylarında toprak altında kabuğuna girerek uykuya geçer. Etçil olan türleri solucan, örümcek ve ölü böcekler ile beslenir.

Salyangozlar Nasıl Ürer ve Nasıl Çoğalır?

Bu haşerelerde dişilik ve erkeklik organı bir arada bulunmaktadır. Buna rağmen çiftleşme yöntemi ile üreme yaparlar. Bahar aylarında çiftleşme gerçekleştirirler. Bir kere çiftleşmek salyangozun ömrü boyunca yumurta bırakmasını sağlayabilir. Her yumurtlama zamanında 470 ila 90 adet yumurta bırakır. Bu yumurtalar 1 ay içerisinde açılır.

Salyangozların İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Salyangozlar doğadaki bitkilere en çok zarar veren kara canlılarıdır. Bitkilerin yeşil olan sürgünlerini yiyerek beslenir. İstanbul salyangoz ilaçlama firmaları ile bu haşerelerin üstesinden gelmek mümkündür. Salyangoz ilaçlama firmaları uygulama açısında profesyonel olmalı, eğitim almış olmalı ve izinsiz ilaçlama yapmamalıdır.

Salyangoz İlaçlaması Yılda Kaç Defa Yapılmalıdır?

Yağışların artması ve havaların ısınması ile salyangozların üremesinde artış görülmektedir. Yaz ve ilkbahar aylarında salyangoz ilaçlamaları düzenli olarak yapılmalıdır. Bu aylarda sürekli olarak üreme ve çoğalma yaşanan salyangozlar ile mücadele için sık sık ilaçlama yapılmalıdır. Bir kez yapılan ilaçlama sadece ortada var olan ile mücadele sağlar. Yumurtaların çıkması ile tekrar ilaçlama yapılmalıdır.

Salyangoz ile Mücadele Yöntemleri Nelerdir?

Salyangoz ile mücadele konusunda sık ilaçlama yapmak gerekir. Bitkilerin kalitesini düşüren ve sayıları oldukça çok olan salyangozlar ilaçlama ile ortadan kaldırılabilir. Salyangoz ilaçlama Sağlık Bakanlığı onayı bulunan firmalar tarafından yapılmalıdır. Salyangoz ilaçlama fiyatları bakımından ucuza getirmek isteyen firmalar tarafın yapılacak olan uygulamalar kesin çözümler üretmez. Fiyatlardaki farklılık alan büyüklüğüne ve uygulanacak olan ilacın kalitesine göre değişebilir.

Salyangoz Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama