Tahta Kurdu İlaçlama

Tahta kurdu, bir diğer adı ile ağaç kurdu bir çok ev sahibinin azılı düşmanıdır.

Tahta Kurdu Özellikleri
Tahta kurdu evlerde mobilyalara, tahta ve ağaçtan yapılmış eşyalara, parkelere zarar veren minik bir canlıdır. Bir solucan gibi bulunduğu yerde tünel açarak ilerler. Mobilyalara çok büyük zararlar verir. Hatta tahta kurdunun gece mesaisi oldukça uzun ise mobilya kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca tahta kurdu kanatlı bir böcek türüdür. 6 adet bacakları vardır. Baş bölgelerinden ise iki adet kısa kıskaç bulunmaktadır. Kıskaçları ile bahsettiğimiz zararları gerçekleştirirler. Boyları 2 ila 4 santimetre arasında değişmektedir. Vücut renkleri koyu kahverengidir ve tahta, ağaç gibi yerlerde boylarının etkisiyle kolay kolay fark edilemezler. Bıraktıkları toz ve delikler sayesinde tahta kurdu saldırısına uğradığınızı anlayabilirsiniz.

tahtakurdu

tahtakurdu

Tahtakurdu Hayatı
Tahta kurdu erginleri genellikle sıcak iklimler içerisinde ortaya çıkar. Bu sıcak iklimler yaz ve ilkbahardır. Dişi ve erkek çiftleştikten sonra dişiler oydukları tahta oyuklararına yumurtalarını bırakırlar. Çoğunlukla ağaçlara yaptığı oyuklara koyarlar. Yumurtadan çıkan larvalar ise bulunduğu oyukta yaklaşık 4 haftalık bir zaman geçirirler ve gelişimini burada sağlarlar. Fakat yavru bir tahta kurdunun bir ağaç kemirmesi zordur. Bunu kolaylaştırmak için dişilerin bıraktığı yumurtalarda bir sıvı vardır ve bu sıvı ağaçta çürümeye neden olur. Çürümenin katkısıyla yavru tahta kurdu daha kolay beslenir.

Tahtakurdunun Zararları

Tahta ve ağaçtan yapılan birçok malzeme, eşya kullanmaktayız. Tahta kurdunun zararı işte bu eşyalaradır. Uzun bir çalışma sonrası, masanızı kullanılamayacak bir hale getirebilir. Boyları sizi aldatmasın, çok hızlıdırlar. Tahtanın yanı sıra kumaşlara da zarar verir. Bir ev içinde masalarınıza, mobilyalarınıza, mutfak ve elbise dolaplarınıza zarar verebilir. Ayrıca kütüphanelerin de azılı düşmanıdır. Bir diğer adının kitap biti olmasının bu yüzdendir. tahtakurdu ilaçlama böcek ilaçlama faaliyetli arasında en yoğun yapılanlardan biridir.

One comment

  1. muhammed diyor ki:

    tahtakurdu diye yazılmış halkarasında tahtakurusu olarakta biliniyor denildiği gibi ağaç türevli maddelere zarar veriyor bu böcekler çoğunlukta

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama