Tahta kurusu ilaçlama

Tahta kurusu  ilaçlama

            Tahtakuruları Yarımkanatlılar (Hemiptera), böcekler (Insecta) sınıfından Cimicidae familyasına mensupturlar. Asalak yaşam sürerler. Tahtakuruları yalnızca memeliler ve kuşlardan beslenirler. Tahtakuruları üzerinde yaşadıkları memelilerin kanını emerek yaşarlar ve beslenmek için geceleri faaliyete geçerler ve geceleri beslenirler. Gündüz ışıktan korunurlar ve saklanırlar. Bu nedenle tahtakurularını gündüz görmek oldukça zordur.

            Tahtakurularının en çok bilinen türü kahverengiye kaçan koyu kırmızımsı renkte olan Cimex lectularius ‘tur. Bu cins tahtakurusunun boyu ortalama 5 mm. civarındadır. Tahtakurularının ilk keşfedildiği yıllarda, yarasaların üzerinde yaşayan bir parazit türü olarak bilinseler de, mağara devrinden sonra insan paraziti olduğu tahmin edilmektedir.

Tahtakurusu Kaşıntısı

            Tahtakuruları beslenmeleri esnasında ısırıkları ile herhangi bir hastalığı bulaştırmadıkları bilinmektedir. Fakat tahtakurusu ısırığı çeşitli cilt tahriş ve lezyonlarına, ciltte kaşıntılara sebep olmaktadırlar, ayrıca psikolojik etkilere neden olmaktadırlar. Ayrıca ısırdıkları zaman, ısırılan kişide şiddetli kaşınma hissi verirler, aşırı kaşınma nedeni ile ciltte leke ve izler kalabilir. Tahtakuruları havanın sıcak veya kuru olmasından etkilenmezler. Ayrıca çok soğuk havalarda yarı uyku pozisyonuna geçebilirler. Tahtakuruları hiçbir şekilde beslenmeden bir yıl yaşayabilirler.

TAHTAKURULARININ BİÇİMİ

            Kan emen tahtakuruları üzerinde ilk gözlemi Aristophanes (MÖ 25)’ in yaptığı bilinmektedir. Tahtakurularının bazıları oldukça pis bir koku yayarlar. Bu koku nedeni tanınmaları oldukça kolaydır. Bu koku nedeni ile tahtakurusunu daha önce hiç görmemiş insanların bile tahtakurularını tanımaları mümkündür.

            Tahtakurularının genel tanım ve özellikleri: Tahtakuruları hemen her zaman dört kanatlı olarak görülürler. Tahtakuruları yaşadıkları yerlere uyum sağlamışlardır. Bu nedenle çeşitli vücut ölçüleri kazanmışlardır. Tahtakurularının, genel olarak başlarının ön alt kısmından çıkan, dinlenme esnasında vücudun altından geriye doğru kıvrılan, birçoğunda uzunlamasına bir yarık içine yatırılabilen ve beslenmeye yarayan bir hortumları vardır. Tahtakurularının çok yakın akrabaları olan Homoptera ailesinde de benzer hortum bulunduğundan, bu iki grup tahtakurusu Hemiptreroidea üst takımında bir araya getirilmişlerdir. Bununla birlikte Homoptera’da hortum başın alt arkasından çıkar; kanatlar Hemiptera’ da abdomenin üzerinde düz olarak yatarken, Homoptera’ da çatı şeklindedir.

            Tahtakurularının vücut büyüklükleri ve şekilleri: Çoğunlukla üstten bastırılmış, oval yapılı vücutlarının boyu 1 mm ile 10 mm. arasında değişir. Çubuk şeklinde (Ranatra), kısa ve yarımküre şeklinde (Plataspidea) olanlar da vardır. Canlı renkleri olan tahtakurularına (Sphaerocoris)   nadiren rastlanırlar; genellikle siyah, kahverengi, grimsi ve yeşilimsi renkler hâkimdir. Nokta, çizgi, bant şeklinde desenler genellikle göze çarpacak şekilde değildir. Bununla beraber örneğin, yırtıcı olan Reduviidae’ de kırmızı, sarı ve beyaz desenler çok belirgindir. Pentatomidae ve Miridae’de rengârenk desenler görülür.

TAHTAKURULARI NEREDE YAŞAR

            Tahtakuruları, parazit olarak yaşadıkları canlıların (insanlar, memeliler ve kanatlılar) barınak ve yataklarında (oteller, evler, pansiyonlar, misafirhaneler öğrenci yurtları ve hayvan barınakları vb. ) topluluk halinde yaşarlar ve buraların sahiplerinin kanlarını emerek beslenirler. Tahtakuruları genellikle insanların yataklarında, yorgan ve battaniyelerinde, giysilerinde,  barındıklarından yatak böceği diye adlandırılırlar. Özellikle seyahatlerde konaklanan yerlerden insanların eşyalarına geçen tahtakuruları bu şekilde bir yerden başka bir yere taşınırlar ve gittikleri işgal ederler.

TAHTAKURUSU NASIL ÇOĞALIR

            Tahtakurusu, yumurtlama yöntemiyle çoğalır. Tahtakurusu yılda ortalama 5 – 6 kere yumurtlar. Her yumurtlama döneminde yaklaşık olarak 200yumurta bırakan tahtakurusu, ılık ve nemli ortamlarda çok daha çabuk çoğalır ve ürerler. Tahtakuruları yumurtalarını genel olarak yatak ve yorganların içi veya dikiş kenarları, eşyaların ek yerleri ve dikiş yerleri ile karanlık, nemli ve sıcak yerlere bırakırlar. Yumurtalarını dağınık olarak değil toplu olarak bırakırlar ve yumurtalarını bir çeşit kimyasal tutkalla yumurtladıkları yerlere yapıştırırlar. Çok soğuk ortamlarda yarı uyku dönemine girdiğinden, tahtakuruları daha çok yaz aylarında görülürler. Tahtakuruları diğer böceklere oranla daha uzun ömürlüdürler.

TAHTAKURUSU NASIL BESLENİR

            Tahtakurusu, asalak yaşam süren canlı formu olduğu için, konukçusu olduğu canlının (insan, memeli hayvan ve kanatlılar) kanını emerek yaşamını sağlar. Tahtakuruları genel olarak günde 4 – 5 defa beslenirler. Bu beslenmeleri esnasında, kanını emdikleri canlının derisini, delebilmek için başlarının üzerinde bulunan ve aynı zamanda kanı emmeye yarayan hortumlarının ucundan bir sıvı salgılayarak derinin o bölgesini uyuştururlar. Salgıladıkları sıvı ciltte aşırı kaşınma hissi oluşturduğundan tahtakuruları kan emerken, kanı emilen canlı aşırı kaşınma hissi duyar. Tahtakuruları yaklaşık olarak vücutlarının iki katı kadar miktarda kanı emebilirler.

TAHTAKURUSU HASTALIK BULAŞTIRIR MI?

            Yapılan araştırmalar, tahtakurularının bilinen bir hastalık taşıyıcısı ve bulaştırıcısı olmadıkları yönündedir. Tahtakuruları genel olarak aşırı kaşınma hissi verdiklerinden, kaşınma sonrası ciltte kızarıklıklar, kaşınan yerin iyileşmesi sonrası cilt üzerinde kaşıntıdan dolayı iz ve işaret kalması ve psikolojik olarak etkileri bulunmaktadır.

Tahtakurusu İlaçlama

Tahta kurusu ilaçlama yaptırılması elzem bir asalak türüdür. en çok kaşındıran ve insanı bezdiren asalak türlerinden biridir. ve tahtakurusu ile mücadele çok zordur bu yüzden uzman bir ilaçlama firmasından tahta kurusu ilaçlama hizmeti almalısınız

 Tahtakurusu resimleri

One comment

  1. hasan diyor ki:

    tahtakurusu ısırığı çok acıtıyor. kaşıya kaşıya bi hal oldum tahtakurusu kaşıntısı nasıl geçer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama