Tatarcık Sineği İlaçlama

tatarcık-resmi1

Tatarcık Sineği

Tatarcık sineğinin İnsan Sağlığına Zararları

Tatarcık adı pek bilinmeyen ancak sivrisinekten daha çok can yakan ve çok daha tehlikeli bir böcek türüdür. Tatarcık sineği ülkemizde de çok sık bulunmaktadır. Tatarcık sineğinin insanlara en büyük zararı Şark Çıbanı’na neden olmasıdır. Tatarcık sineğinin ısırdığı daha doğrusu kanı emdiği yerde bıraktığı virüsler Şark çıbanı oluşumuna zemin hazırlar. diğer adı yakan sinektir ya da halk arasında yakağan diye tabir edilir. yakan sinekler soktuklarında çok kaşındırırlar Her tatarcık sineği ısırığı Şark Çıbanı’na neden olur savı yanlış ancak. Şark Çıbanı’nın en önemli nedeni Tatarcık sineğidir. Tatarcık’ın yl açtığı başka bir hastalık ise tatarcık hummasıdır. Bu da yine bir enfeksiyon hastalığıdır. virüsler yoluyla vücuda yerleşen tatarcık humması ateş kusma terleme, göz yaşarması gibi belirtiler gösterir.

Tatarcık Sineği Özellikleri

Tatarcık Sineği’nin latince adı “Phlebotomus” dur.  Tatarcık Sineği, 1 ila 5 milimetre boya sahip olup, dinlenme halinde kanatlarını v şekline sokarlar.  Dünyanın sıcak bölgelerinde yaşayan Tatarcık sinekleri zaman zaman daha serin bölgelerde de görülebilmektedir. Türkiye ve İstanbul Tatarcık sineği açısından elverişli bir iklime sahiptir.

Tatarcık Sineği Nasıl Beslenir?

Tatarcıklar aslında bitki özleri ile beslenirler. Ancak dişileri yumurtlama dönemlerinde insanların yahut hayvanların kanlarını emerler bunun nedeni yumurtalarını geliştirmek  içindir.  Yeteri kadar kan depolayan dişi tatarcık sineği nemli ve sıcak bir yerde dinlenmeye çekilir ardından 100’e yakın yumurta bırakır.

Tatarcık Sineği İlaçlama

Tatarcık ilaçlama: evlerimizde marketlerden aldığımız böcek ilaçları ile tatarcıklar yok edilemez sadece sınırlı türler bu ilaçlarla yok edilirler. Tatarcık ilaçlama için profesyonel müdahale şarttır. Tatarcık ilaçlaması yaptırmak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama