Uçan Hamamböceği

Hamamböcekleri Uçar mı?

    Hamamböceklerinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu hamamböceklerinin büyük bir çoğunluğunda kanatlar bulunmasına rağmen uçmak yerine yürümeyi tercih ederler. Oldukça hızlı koşan bu böcekler için koşmak ya da yürümek daha avantajlıdır. Bunun nedeninden bahsetmeden önce hamamböceklerinin türlerinden bahsedelim.

Hamamböceği türleri

    Ülkemizde en sık görülen hamamböcekleri: amerikan hamam böceği, alman hamam böceği (diğer adı kalorifer böceğidir) ve oryantal hamam böceğidir. Bunların dışında birkaç tür daha yaşamaktadır. ancak en sık karşılaşılan türler bunlardır. Kalorifer böcekleri yani alman hamam böcekleri kanatları olmasına rağmen pek uçmayı sevmezler. Genellikle kalorifer buzdolabı motoru gibi sıcak yerleri sevdiklerindne bu adı almışlardır. Hamam böceklerine halk arasında karafatma da denmektedir. Amerikan hamam böcekleri ise nispeten daha iri ve gelişmiş kanatlara sahip canlılalrdır. Özellikle Akdeniz bölgesinde görülen hamam böcekleri uçmaya da ha elverişlidir.

ucan-hamam-bocegiPeki hamam böcekleri uçar mı?

    Hamam böceklerinini önemli bir kısmı uçmayı tercih etmez demiştik. bunun en büyük nedeni hamam böceklerinin diğer böceklere nazaran daha iri bir yaratık olmasıdır. Hamam böcekleri uçarken yavaş hareket ederler bu yüzden yarasa vb düşmanlarına çok kolay yem olurlar. O yüzden içgüdüsel olarak uçmazlar, koşarlar. Aslında hamam böceklerinin hızı bir çitanınkinden fazladır. Çitanın bedeninin büyüklüğü ile hamamböceğinin bedeninin büyüklüğü ve birim sürede aldıkları mesafe kıyaslandığında hamam böceklerinin çok daha hızlı olduklarını görebiliriz. Fakat havada işler değişmekte daha hızlı avcı uçucular hamamböceklerini kolaylıkla avlayabilmektedir. Bu nedenle hamamböcekleri mümkün mertebe uçmazlar.  4 kanada sahip olan hamam böcekleri uçarken yalnızca iki kanadını kullanır. Eğer bir insan hamam böceği kadar hızlı koşabilseydi saatte 200 mil yapması gerekirdi.

Hamamböceklerinin İnsanlara zararları

     Hamamböcekleri elbette birçok hastalığı taşır. zamanında veba bile bulaştırmışlığı vardır ancak 2017ye geldiğimiz şu günlerde Hamam böcekleri en çok salmonella bakterilerini insanlara bulaştırırlar. Bunun haricinde dizanteri tifo tifüs gibi birçok hasalık da hamam böcekleri tarafından evinize taşınabilir.

uçan-hamamboceğiBazı hamam böcekleri uçarken bazıları neden uçmaz?

Hamam böceklerinin uçması türü ile ilgilidir. Başka bir nokta da kendilerini tehlikede gördüklerinde böyle bir harekete kalkışabilir.

Uçan Hamam böceği Isırır mı?

Hamam böcekleri uçsa da uçmasa da ısırmaz ama mide bulandırırlar ve hastalık taşırlar. kimse geceyarısı yüzüne konmaya çalışan  bir hamam böceği ile kaşılaşmak istemez.

Uçan Hamam böceği Zararları

Uçan hamam böceğinin zararları uçmayanla aynıdır. çeşitli hastalıklar taşırlar.hamambcegi-yumurtluyor

Uçan hamam böceği Nasıl öldürülür?

Uçan hamam böceğini yok etmek için tüm yapıyı böcek ilaçlama şirketine ilaçlatmak gerekir. evde kendiniz de hamamböceklerini kolaylıkla yok edebilirsiniz. ancak bu kesin çözüm değildir. hamamböcekleri ile mücadelede en kesin sonuç uzman bir böcek ilaçlama firması tarafından hamam böceği ilaçlaması yapılması ile olur. Özellikle belli periyodlarla yapılan jel ilaçlama aile hamam böceklerinden tamamen kurtulabilirsiniz. Çünkü tek ilaçlama ile hamam böceklerinin kökü kurumaz. ilaçlar hamam böceği yumurtalarına hiç bir şey yapamaz o nedenle 15 gün sonra tekrar hamam böceği ilaçlama yapılmalıdır.

Hamam böceği ilaçlama fiyatları ve yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz danışmanlık desteğinden faydalanmak için lütfen bize ulaşınız.

One comment

  1. bazısı diyor ki:

    Kanatlı hamam böcekleri en çok Adana mersin osmaniye, iskenderun ve istanbulda görülüyor. Allah uzak etsin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

böcek ilaçlama